Fjalimi i Trump para Kongresit: Socializmi shkatërron kombet, por liria bashkon shpirtërat

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mbajti fjalimin tradicional për gjendjen e vendit në një klimë të tensionuar në Uashington, një ditë para votimit në Senat për sharkimin ose jo të tij. Por Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara janë më të fuqishme se kurrë dhe u përqendrua tek sukseset e administratës së tij. Megjithatë për çështjet ku republikanët dhe demokratët janë në skaje të kundërta, qëndrimet e tij nuk ofruan një emërues të përbashkët.

Dy vështrime të ndryshme për ekonominë
Presidenti Donald Trump e hapi fjalimin me një mesazh optimist:
“Tregu i vendeve të punës është rritur, varfëria po fundoset, krimi po bie, besimi po rikthehet dhe vendi ynë po lulëzon dhe po gëzon respekt të madh përsëri! Armiqtë e Amerikës janë në arrati, mirëqenia e Amerikës është në rritje dhe e ardhmja e Amerikës është e shkëlqyer”, tha ai, para se të deklaronte se gjendja e vendit është “më e fuqishme se kurrë”.

Ndërsa republikanët brohorisnin “katër vjet të tjerë”, një kujtesë se të dyja palët e kanë kthyer vështrimin nga zgjedhjet e nëntorit, Presidenti Trump foli për një papunësi të ulët rekord, veçanërisht mes afrikano-amerikanëve, grave dhe veteranëve.

“Unë i mbaj premtimet. Vetëm në tre vjet, e kemi asgjësuar mentalitetin se Amerika është në rënie dhe e kemi hedhur poshtë tkurrjen e fatit të Amerikës. Po ecim përpara me një ritëm që ishte i paimagjinueshëm vetëm pak kohë më parë dhe nuk do të kthehemi më kurrë mbrapsht”, tha ai.

Por disa nga pretendimet e Presidentit Trump si për shembull se Shtetet e Bashkuara janë bërë prodhuesi më i madh i naftës dhe gazit natyror dhe se sektori i prodhimit është rritur nën administratën e tij, u hodhën poshtë nga kontrolli i fakteve kryer nga agjencia e lajmeve AP.
Dhe përgjigjia e demokratëve u përqendrua pikërisht tek ekonomia.

Guvernatorja e Miçiganit, Gretchen Whitmer që foli në emër të partisë së saj tha se “punëtorët amerikanë po vuajnë”.

“Miliona vetë mezi po ia dalin ose nuk kanë para që të mbarojnë muajin, pasi paguajnë për transportin, borxhet studentore dhe ilaçet. Kështuqë kur presidenti thotë që ekonomia është e fortë, pyetja ime është: e fortë për kë?”, tha ajo.

Zoti Trump foli gjithashtu për politikat e tij tregëtare, të cilat tha ai po e forcojnë Amerikën.
“Para disa ditësh ne nënshkruam një marrëveshje të re të pashembullt me Kinën që do t’i mbrojë punëtorët tanë, pronën tonë intelektuale, do të sjellë miliarda dollarë në thesarin tonë dhe do të hapë tregje të reja për produkte të prodhuara pikërisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha ai.

Presidenti tha se administrata e tij ka investuar 2.2 trilionë dollarë në ushtri, përfshirë krijimin e degës së re të quajtur Forca Hapësinore, si edhe se aleatët e NATO-s po paguajnë tani pjesën që u takon për mbrojtje.

Politika e jashtme
Një nga momentet kur të dyja palët duartrokitën ishte kur zoti Trump prezantoi udhëheqësin venezualian të opozitës Juan Guaido që ishte në galerinë e të ftuarve, duke e quajtur udhëheqësin legjitim të vendit.

Duke folur për Lindjen e Mesme, zoti Trump tha se 100 për qind kalifatit të Shtetit Islamik është shkatërruar, duke përmendur vrasjen e udhëheqësit të grupit, Abu Bakar al-Baghdadi dhe kryegjeneralit iranuan Qassem Soleimani.

“Mesazhi ynë ndaj terroristëve është i qartë: nuk do t’i shpëtoni kurrë drejtësisë amerikane. Nëse sulmoni qytetarët tanë, e paguani me jetën tuaj”, tha ai.

Por një raport i fundit i zyrtarëve amerikanë të mbrojtjes dhe zbulimit thotë se operacioni që vrau al al-Baghdadin në Siri, tetorin e kaluar, pothuajse nuk e ka frenuar fare grupin.
Agjencia e Zbulimit e Departamentit të Mbrojtjes analizon se struktura e komandës dhe strukturës e organizatës si edhe shumë nga rrjetet e saj klandestine mbeten të paprekura.

Presidenti tha se është në dorën e regjimit iranian që të heqë dorë ose jo nga synimi për të prodhuar armë bërthamore dhe për të ndalur përhapjen e terrorit, duke i ofruar ndihmë për të mëkëmbur ekonominë nëse bashkëpunon.

Procesi i shkarkimit, i papërmendur por i pranishëm
Është e pamundur ta shkëpusësh fjalimin e presidentit Trump nga momenti kur ai u mbajt, një ditë para se të votohet nëse do të shkarkohet ose jo dhe në një vit zgjedhjesh.

Është praktikisht e sigurt që senatorët do ta lirojnë Presidentin nga akuzat e shpërdorimit të pushtetit dhe pengimit të drejtësisë pasi partia e tij republikane ka shumicën në Senat, ndërkohë që për shkarkimin e një presidenti kërkohet një shumicë prej dy të tretat e votave.

Presidenti nuk e përmendi procesin e shkarkimit dhe ndoshta vetëm një fjali, mund të interpretohet sikur i referohej atij. “Të vetmet fitore që kanë rëndësi në Uashington, janë ato që japin rezultate për popullin amerikan”, tha zoti Trump.

Por tensioni ishte i dukshëm me Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi – udhëheqësja më e lartë demokrate që drejtoi procesin e shkarkimit – ulur pas tij. Të dy kundërshtarët politikë nuk ishin takuar prej muajsh.

Në fillim Presidenti Trump i dha kopjen e fjalimit zonjës Pelosi, por nuk ia dha dorën, ndërsa ajo zgjaste të sajën. Zonja Pelosi vetëm pak sekonda më pas, prezantoi Presidentin pa përdorur shprehjen tradicionale “është një nder dhe kënaqësi e veçantë të prezantoj Presidentin e Shteteve të Bashkuara” dhe në fund të fjalimit, ajo grisi kopjen e saj ndërsa presidenti ishte në podium.

Bill Sweeney, profesor në Universitetin Amerikan tha se ishte fjalimi më partiak që kishte dëgjuar ndonjëherë.

“Veprimet e tij, fakti që nuk i dha dorën zonjës Pelosi. Prezantimi që i bëri kryetarja Pelosi, duke mos thënë disa nga fjalët që janë taditë dhe pastaj kur shihje republikanët brohorisnin në çdo moment dhe demokratët rrinin ulur. Nuk ishte fjalim për gjendjen e vendit. Ishte fjalim për rizgjedhje”, i tha ai Zërit të Amerikës.

Me një sy nga zgjedhjet e nëntorit
Për çështjet ku të dyja palët janë më të polarizuara, qëndrimet e zotit Trump, binin pa mëdyshje në qendër të pozicioneve republikane.

Kështu ishte për shembull çështja e imigracionit.
Presidenti Trump akuzoi “politikanët” radikalë, që u japin strehë të sigurt “të huajve të paligjshëm kriminelë”.

“Nëse hyni ilegalisht, do të dëboheni menjëherë”, tha ai.
Ai tha se duhet të reformohet sistemi i imigracionit, në favor të një sistemi merite.
Ai premtoi gjithashtu se do ta mbrojë gjithmonë Amendamentit e Dytë për të drejtën e armëmbajtjes që ai thotë se është nën sulm.

Dhe në galerinë e të ftuarve ishte personaliteti konservator i medias, Rush Limbaugh, i cili sapo ka njoftuar se është me kancer dhe të cilin zoti Trump e nderoi me medaljen e lirisë. Zoti Limbaugh shihet nga liberalët dhe demokratët si dikush që ngjall gjuhën e urrejtjes.
“Mendoj se mesazhi i tij ishte efektiv për bazën e tij. Por baza nuk është shumica e popullit amerikan”, tha profesor Sweeney.

Sondazhi i fundit i organizatës Gallup tregon se baza republikane është në masë dërrmuese me zotin Trump dhe se madje procesi i shkarkimit mund t’ia ketë forcuar pozitat. Rezultatet që dolën të martën tregojnë se 94 për qind e republikanëve e miratojnë punën e tij, 6 për qind më shumë sesa një muaj më parë.

Dhe megjithëse shkalla e miratimit në nivel kombëtar, 49 për qind e bën Presidentin Trump të parin që nuk e ka arritur kurrë 50 për qindshin, kjo shifër është tre për qind më e lartë sesa mbështetja e ish-Presidentit Barack Obama në të njëjtën periudhë të presidencës. Shifra e mëparshme më e lartë për zotin Trump ishte 46 për qind në prill të vitit të kaluar.

“Gjendja e kombit është më mirë se kurrë më parë,” tha Presidenti Trump duke shtuar:

“Sapo mora postin, vendosa që urgjentisht që ringjallë ekonominë amerikane, ndryshova numrin rekord të ligjeve, që vrasin vendet e punës, kam futur numrin rekord dhe historik të lehtësimeve tatimore dhe kam luftuar për marrëveshje reciproke dhe të ndershme mbi ekonominë.”

Marrëveshjet e reja me Kanadanë dhe Meksikën si dhe faza e parë e marrëveshjes me Kinën për ruajtjen e vendeve të punës, tha Presidenti Trump, do ti sjellë miliarda dollarë Sekretariatit amerikan për financa dhe do të hap tregje të reja të mëdha për produktet amerikane.

Presidenti amerikan tha se administrata e tij ka investuar 2.200 miliardë dollarë në forcat e armatosura, duke përfshirë edhe degën e re të ushtrisë – Forcat hapësinore, ndërsa aleatët amerikan janë duke plotësuar detyrimet e tyre financiare ndaj NATO-s.

Papunësia është në shkallën më të ulët në 50 vitet e fundit, tha Presidenti Trump duke shtuar se dukshëm janë rritur përqindjet e të punësuarve afroamerikanë, latinoamerikanë, aziataikoamerikanë, gra, veteranë dhe persona me nevoja të veçanta.

Pasi dy administratat e kaluara kanë mbyllur 60 mijë fabrika, gjatë kohës së kësaj administrate janë hapur 12 mijë fabrika, tha Presidenti i SHBA në fjalimin e tij drejtuar kombit.

“Për tetë vite të administratës së kaluar, më shumë se 300 mijë njerëz të aftë kanë humbur vendet e tyre të punës, Vetëm për 3 vite të administratës time, 3.5 milionë njerëz janë punësuar,” theksoi Presidenti Trump.

Presidenti i 45-të amerikan premtoi se do të luftoj për arsimin më të mirë për amerikanët e rinj dhe që prindërit nuk do të detyrohen ti çojnë fëmijët e tyre në shkollat shtetërore. Nxënësit, tha ai, janë rob të shkollave shtetërore që po shkatërrohen. Duke lavdëruar mundësinë e përzgjedhjes së shkollave, Presidenti kërkoi nga Kongresi që të miratoj propozimin ligjor, i cili jep lehtësi tatimore grupimeve që ofrojnë shkollimin për shkolla private.

“Ndërtimi i shoqërisë gjithëpërfshirëse është kur të kujdeseni që çdo amerikan i ri të merr arsimim të shkëlqyeshëm dhe mundësi që ta realizoj ‘ëndrrën amerikan’,” tha Presidenti Trump duke bërë të ditur gjithashtu se ka firmosur Ligjin i cili mundëson që shpenzimet e shërimit të bëhen transparente:

”Jeta e mirë për familjet amerikane kërkon dhe kujdes shëndetësor më cilësor dhe më modern në botë. Para se ta merrja postin, primet e sigurimit shëndetësor janë dyfishuar gjatë periudhës pesëvjeçare. Unë kamë gjetur alternativa të arsyeshme, dhe do të jenë më të lira për 60 për qind si dhe më të mira. Gjithmonë do të mbrojmë pacientët që kanë sëmundje serioze dhe para se ata të sigurohen.”

Më shumë se 130 anëtarë të Kongresit kanë firmosur propozimin përmes të cilit imigrantët do të kenë të drejtën në kujdesin shëndetësor në llogari të taksapaguesve, tha Presidenti dhe i bëri thirrje amerikanëve që të mbrojnë njerëzit e sëmurë amerikanë dhe personat e moshuar dhe të mos lejojnë kujdesin shëndetësor shtetërore për imigrantë ilegal.

“132 anëtarë të Kongresit në këtë hapësirë ka propozuar ligjin përmes të cilit socialistët do të merrnin sistemin tonë shëndetësor duke shkatërruar në këtë mënyrë sistemin privat shëndetësor të 180 milionë amerikanëve. Juve që po shikoni këtë fjalim në shtëpi, dua t’iu them qartë: Kurrë nuk do të lejojmë që socializmi ta shkatërroj shëndetësinë amerikane!”

Presidenti Trump tha se është i lumtur që ka firmosur ligjin i cili do ti mundësoj të punësuarve në administratën shtetërore që të shfrytëzojnë pushimin e lindjes ndërsa shtoi se do të bëjë gjithçka që është e mundur për të mbrojtur amerikanët nga koronavirusi. Me superlativa foli për vazhdimin e financimit të ilaçeve për fëmijët me kancer ndërsa shpreson se deri në fund të kësaj dekade do të zhduk SIDA-n nga SHBA.

Me këtë rast Presidenti Trump i bëri thirrje përfaqësesve të Kongresit që të ndalojnë abortin në javët e fundit të shtatzënisë.

Presidenti i SHBA foli dhe për përpjekjet e jashtëzakonshme të administratës së tij që të siguroj kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara me Meksikën.

“Shtetet e Bashkuara duhet të jenë strehim për amerikanët që respektojnë ligjin, jo për emigrantët ilegal kriminel. Nëse futen në mënyre ilegale, do të largoheni menjëherë,” ishte mesazhi i qartë I Presidentit amerikan.

Administrata mbron sigurinë kombëtare dhe lufton kundër terrorizmit islamik radikal, tha Presidenti Trump ndërsa kujtoi se ka propozuar Planin paqësor për Lindjen e Mesme, se themeluesi dhe lideri i ISIS, Al-Bagdadi është i vdekur, si dhe ai iranian, siç e quajti, kasap mizor, Qasem Suleimani.

“Mesazhi jonë për terroristët është i qartë: nuk do ti shpëtoni drejtësisë amerikane. Nëse sulmoni qytetarët tanë, do ta paguani me jetë.”

Presidenti i SHBA foli dhe për formimin e Forcave hapësinore ndërsa kërkoi nga Kongresi që të mbështesin iniciativën që mashkulli dhe femra e parë që do të shkelin në Hënë të jenë amerikanë, që do të jetë dhe hapi fillestar për përpjekjet tona që flamuri i parë në Hënë të jetë ai amerikanë.

Momenti që shkaktoi brohoritje nga pjesëtarët e të dyja palëve ishte kur Presidenti i SHBA, Donald Trump, prezantoi mysafirin e tij në sallë, liderin opozitar venezuelian, Huan Guaid, të cilin e quajti president legjitim të Venezuelës ndërsa e luti që t’u thotë qytetarëve të vendit të tij se kanë mbështetjen e Amerikës në luftën për liri, me mesazhin:

“Socializmi shkatërron kombet, por liria bashkon shpirtërat!”

Me përfundimin e fjalimit të tij, kryesuesja e Kongresit, Nancy Pelosi grisi fjalimin e Presidentit Trump, veprim për të cilin mediat amerikane e komentuan me fjalët e tij të fundit kundër socializmit që acaruan këtë komuniste amerikane.

Sot, ndonëse pritet që Senati të vendos nëse Presidenti i SHBA, Donald Trump, duhet të shkarkohet, komunistët e amerikanë e kishin të qartë para se ta iniconin në Kongres se Presidenti Trump do të shpallet i pafajshëm përkundër spektaklit që ofruan demokratët për elektoratin e tyre, në prag të zgjedhjeve presidenciale. Ndryshe, demokratët akuzuan Presidentin e SHBA, Donlad Trump, për abuzim të pushtetit dhe pengim të punës së Kongresit, me dyshimin se ka kushtëzuar ndihmën ushtarake për Ukrainën, në këmbim të hetimeve për rivalin e tij politik, Joe Biden. Ky teatër me keqpërdorimin e demokracisë amerikane sot pritet të marr fund në Senat.