Ballina News Ministrja e Jashtme flet për kalendarin dhe kushtin e ri të Francës...

Ministrja e Jashtme flet për kalendarin dhe kushtin e ri të Francës për Negociatat

Franca sinjalizoi të hënën se po mbështet një plan të ri për të reformuar mënyrën se si Bashkimi Europian do të drejtojë negociatat me anëtarët e mundshëm, duke hapur potencialisht rrugën për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për të filluar bisedimet.

Por ministrja franceze e për Cështjet Europiane, Amelie de Montchalin tha që, Bashkimi Europian si një e tërë do të duhet të miratojë me shpejtësi planin e reformës të zhvilluar nga Komisioni Europian nëse Tirana dhe Shkupi do të merrnin dritën e gjelbër muajin tjetër. Franca sinjalizon mbështetje për planin e ri të zgjerimit të BE-së.

Çështja nëse do të fillojnë bisedimet e anëtarësimit me dy vendet e Ballkanit Perëndimor ka qenë një nga çështjet më të diskutueshme midis qeverive të Bashkimit Europian gjatë viteve të fundit.

Gjermania dhe Franca, dy vendet më të fuqishme të BE-së, kanë qenë në anët e kundërta të debatit, me kancelaren Angela Merkel duke folur në favor të fillimit të bisedimeve ndërsa Presidenti Francez Emmanuel Macron i ka bllokuar ato.

De Montchalin u tha gazetarëve në Bruksel se ajo pati “takim shumë të mirë” me Komisionerin e Zgjerimit të BE-së, Oliver Varhelyi në planin e tij për një “metodologji të re të zgjerimit”, që do të zbulohej të mërkurën.

“Ka gjëra që Franca kërkon prej vitesh dhe ne mund të shohim se Komisioni ka qenë në gjendje të punojë në një mënyrë mjaft konkrete në këtë temë”, tha de Montchalin.

Exit mobile version