Denoncimi i Malltezit: Si Rama po vjedh 15 milionë euro. Batërdia përmbi 4-fish!

Kreu i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka reaguar në lidhje me njoftimin e Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve, e cila lajmëroi fituesin e tenderit 15 milionë euro për mbylljen e venddepozitimit të mbetjeve në Porto Romano.

E gjithë procedura u zhvillua e fshehtë, me negocim të drejtëpërdrejtë dhe kontrata e majme ju dha një kompanie të regjistruar vetëm tre muaj më parë.

Malltezi e ka krahasuar me vitin 2009, ku në atë kohë kostoja e reahbilitim të mbetjeve në këtë zonë kushtone shumë herë më pak sesa tani, vetëm 4 milionë USD. Në atë kohë projekti mbikëqyrej nga Banka Botërore.

“Kjo ndodh veç në republikat e bananeve ku lideri suprem vjedh në mënyrë supreme. Dhe nuk ka as institucione që ta vënë nën kontroll, as zotërinj brenda forcës së vet politike që të shprehen haptaz”, shkruan Malltezi në postimin e tij.

Postimi i plotë
Miremengjes, dhe me kete tabele te vjedhjes 4-fish pa tender ju uroj dite te mbare!
Ne 2009-2010 banoret e Porto Romanos fituan nje siperfaqe te gjelber aty ku me pare ishin mbetjet e rrezikshme te lindanit. Projekti mbikqyrej nga Banka Boterore.

I gjithe komponenti perfshi transportin e mbetjeve te rrezikshme per ne Gjermani, projektin, ndertimin e inkapsulimit per mbetje te rrezikshme (jo urbane!), supervizimin etj. kushtoi pak me pak se 4 milione dollare. Sot marrim vesh sihariqin qe vec per rahabilitim qeveria po i jep pa tender 15 milione euro (gati 16.6 milione usd) nje kompanie qe e ka zgjedh vete, jane pa sy-me-sy dhe kane perlare-ndare parate bashke. Baterdia permbi 4-fish.

Po pse jane 4 here me te lire kur behen projektet me fondet e huaja? Per me teper edhe me cilesi te vecante deri per mbetje te rrezikshme! Kjo ndodh vec ne republikat e bananeve ku lideri suprem vjedh ne menyre supreme. Dhe nuk ka as institucione qe ta vene nen kontroll, as zoterinj brenda forces se vet politike qe te shprehen haptaz “Jo ne emrin tim!”. Jane bande qe kane dale per placke dhe kane blere, kercenuar dhe rryshfetuar kedo qe i doli perpara.

83286937 10157718951768190 2111043569207738368 n