Ballina Aktualitet Dy super skafe erdhën nga Greqia për të marrë drogë në Vlorë,...

Dy super skafe erdhën nga Greqia për të marrë drogë në Vlorë, njëri i iku policisë

Zbardhen të tjera detaje për mjetin lundrues i cili u gjet mëngjesin e sotëm i braktisur nga policia në zonën e plazhit të vjetër në Vlorës.

Lidhur me ngjarjen ka dhënë detajet edhe Policia e Shtetit. Sipas Policisë ky operacion ka vijuar nga shërbimet e Policisë Kufitare Vlorë, forcat e Drejtorisë Vendore të Policisë, Delta Forcë dhe Guardia di Finanza, roja bregdetare, si dhe nën koordinimin orientues të QNO Durrës, duke mbajtur kontakte edhe me avionin e Frontex-it që kryente ndjekjen nga ajri, me qëllim bllokimin e mjetit dhe kapjen e bordit që drejtonte gomonen.

Gjatë ndjekjes, një mjet lundrues është kthyer përsëri në ujërat greke, ndërsa mjeti tjetër lundrues tip gomone me 3 motorë të llojit “Yamaha”, në orët e para të mëngjesit të sotëm, duke përfituar nga kushtet atmosferike dhe errësira e natës është braktisur nga ekuipazhi, pranë vendit të quajtur “Plazhi i Vjetër” Vlorë.

Exit mobile version