Zbadhet marrëveshja “Megxit”, çfarë marrin dhe japin Harry dhe Megan

Duka dhe Dukesha e Sussex nuk do të përdorin më titujt e tyre të Mbretërorë dhe do të paguajnë 2.4 milion paund, para të taksapaguesve të shpenzuar për rinovimin e shtëpisë së tyre në Berkshire, është njoftuar çifti, ndërsa bisedimet për rolet e tyre të ardhshme, përfunduan.

Mbretëresha tha në një deklaratë: ‘Pas shumë muaj bisedash dhe diskutimesh, jam e kënaqur që së bashku kemi gjetur një mënyrë konstruktive dhe mbështetëse për nipin tim dhe familjen e tij. Harry, Meghan dhe Archie do të jenë gjithmonë anëtarët e dashur të familjes sime. ‘

Buckingham Palace tha se sipas marrëveshjes së re të dakorduar me Harry dhe Meghan, atyre u kërkohet ‘të tërhiqen nga detyrat mbretërore’ dhe nuk do të marrin më fonde publike për detyrat mbretërore, duke shtuar: ‘Ky model i ri do të hyjë në fuqi në pranverën e vitit 2020.’

Princi Harry ishte detyruar të vonojë fluturimin për në Kanada për t’u ribashkuar me Meghan dhe fëmijën Archie sepse ai pritej të zhvillonte bisedime të reja të hënën, pasi negociatat me Pallatin mbi të ardhmen e tij, goditën një ngërç, raporton Dailymail.

Por negociatat kanë zgjatur që për pesë ditë, sepse të dy palët janë në zinxhir dhe nuk janë në gjendje të lundrojnë në rrugëdalje.

Buckingham Palace ka konfirmuar se Harry, i cili më parë besohej se po negocionte për të siguruar një zgjidhje të mirë financiare, të hënën ka takime të mëtejshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo është përkundër dëshirës së tij për t’u rikthyer në Kanada për të qenë me Meghan dhe Archie tetë muajsh, të cilët nuk i ka parë pothuajse prej dy javësh.