Ballina Shëndetesi Mielli i bardhë shkakton kancer dhe sëmundje të zemrës

Mielli i bardhë shkakton kancer dhe sëmundje të zemrës

Mielli i bardhë është një substancë shumë e rafinuar që përdoret në një larmi ushqimesh të përpunuara dhe produkte të pjekura sepse është e lehtë, e ajrosur dhe e lirë
Për fat të keq, mielli i bardhë i rafinuar është plotësisht i zhveshur nga vlera ushqyese e tij, pa vitamina, minerale ose yndyra.

Çfarë është mielli i rafinuar i bardhë?
Kur bëhet mielli i rafinuar i bardhë, kompanitë heqin krundet dhe mikrobin, duke lënë vetëm atë endospermën niseshte. Kjo e bën atë më të qëndrueshëm të raftit, por rezulton në një humbje të madhe ushqyese dhe një “ushqim” të mëvonshëm që është i dëmshëm për shëndetin tonë.

Disa nga ushqimet më të njohura që përmbajnë miell të bardhë, të rafinuar janë:
-Buka
-Makarona
-Biskota
-Ëmbëlsira
-Gjevrekë
-Chips
-Muffins
-Drithëra
-Byreku

Këto artikuj dhe shumë të tjerë përmbajnë jo vetëm rreziqet e miellit të bardhë, por zakonisht përfshijnë përbërës të tjerë të dëmshëm si vajrat jo të shëndetshëm, sheqerin, aromat artificiale dhe konservuesit.

Efektet shëndetësore të miellit të rafinuar të bardhë
Vitaminat dhe mineralet në ushqimin tonë zakonisht i ndihmojnë enzimat e trupit tonë. Kur largojmë këto lëndë ushqyese nga ato që konsumojmë, duhet t’i marrim ato nga ndonjë vend tjetër, në mënyrë që të metabolizojmë siç duhet ushqimin.

Indet tona bëhen dhurues hezitues, dhe kjo përfundimisht çon në një mungesë vitamine dhe / ose minerale, e cila përfundimisht çon në një gjendje jo të mirë shëndetësore.
Këtu janë disa nga mënyrat që mielli i rafinuar i bardhë mund të ndikojë në shëndetin tonë.

Shtimi i peshës: Mielli i bardhë nuk përmban mikro dhe makronutrientë që duhet të ndihemi të ngopur dhe të mbushur. Në një studim të afro 3,000 personave, marrja e rafinuar e grurit shoqërohej me një rritje të yndyrës së trupit të trashë dhe nënlëkurës të barkut.

Në një gjykim tjetër 12-javor, pjesëmarrësit që hëngrën produkte të rafinuar të grurit fituan më shumë yndyrë të trupit dhe nivelet e tyre të kolesterolit u rritën.

Sheqeri i gjakut + Diabeti: Mielli i bardhë i rafinuar ka një indeks të lartë glicemik, që është një shkallë që vlerëson shpejtësinë me të cilën një ushqim rrit nivelin e sheqerit në gjak. Ajo bllokon nivelet e insulinës, një hormon i lëshuar nga pankreasi. Pasi lëshohet, insulina punon për të lehtësuar lëvizjen e sheqerit në qeliza për energji.

Megjithatë, kur konsumohen ushqime me indeks të lartë glikemik, ka një reagim hiper-insulinë. Një met-analizë arriti në përfundimin se marrja e drithërave të plotë ishte e lidhur me një rrezik të zvogëluar të diabetit tip 2 mbi kokrra të rafinuara, shkruan Kosovapress.

Sëmundje kardiovaskulare: Studimet tregojnë se konsumimi i sasive të mëdha të kokrrave të rafinuara rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës, ndërsa disa studime dhe meta-analiza në shkallë të gjerë tregojnë se ngrënia e më shumë kokrrave të plota mund të mbrojë nga sëmundjet kardiovaskulare.

Inflamacion: Inflamacioni në trup shkakton një mori të tërë sëmundjesh, përfshirë diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Provat tregojnë se kokrrat e rafinuara mund të rritin nivelet e shënuesve inflamatorë në gjakun tonë. Dietat e ulëta në indeksin e glikemisë, megjithatë, mund të zvogëlojnë këto shenja inflamatore.

Tretje: Kokrrat e plota janë të mbushura me fibra, të cilat ndihmojnë të na mbajnë të rregullt dhe të eliminojmë toksinat e padëshiruara përmes lëvizjeve tona të zorrëve. Kur hamë miell të bardhë të rafinuar, ne nuk po marrim ato përfitime tretëse. Studimet tregojnë gjithashtu se drithërat mund të ndikojnë në mikrobin tonë të zorrëve, duke na ndihmuar të prodhojmë acide yndyrore thelbësore të zinxhirit të shkurtër që ushqejnë zorrën e trashë dhe mikrobin tonë.

Kancer: Ju mund të habiteni kur e dini se qelizat e kancerit kanë shumë më shumë receptorë të insulinës sesa qelizat tona të shëndetshme. Insulina rritet nga sheqeri, dhe për këtë arsye, kjo përgjigje nxit rritjen e kancerit. Dietat kundër kancerit rekomandojnë të eliminojnë miellin e rafinuar të bardhë, dhe produktet që përmbajnë miell të bardhë (biskota, ëmbëlsira, etj.)

Faktori i glutenit: Një tjetër element i madh për çështjen e miellit të bardhë është se mielli i grurit përmban gluten. Gluteni përmban proteina që janë shumë të vështira për tu tretur, gjë që çon në inflamacion, zorrë rrjedhëse dhe alergji.

Çfarë duhet të hani në vend të miellit të rafinuar të bardhë?
Mundësia më e mirë për të zëvendësuar miell të bardhë të rafinuar janë kokrra të plota pa gluten, duke përfshirë:
-Oriz i egër
-Oriz kaf
-Tërshëra pa gluten

Këto kokrra të tëra janë të paprekura dhe të pasura me një larmi vitaminash, minerale, yndyrna dhe proteina, si dhe fibra.

Nëse jeni duke kërkuar alternative të miellit, mund të provoni:
-Miell arre (bajame, pecan, shqeme, arre, etj)
-Miell fara (susami, luledielli dhe kungulli)

Këto janë të pasura me proteina, yndyra dhe fibra. Mund të zbuloni më shumë mundësi të miellit pa gluten këtu. Ato janë gjithashtu të pasura me yndyra të shëndetshme, ëmbëltues natyralë dhe konsumoni ato me kursim.

Exit mobile version