Ulja në tryezë për reformën zgjedhore/ Isa Sakja: Basha dhe PD dëshmojnë përgjegjshmëri dhe pjekuri politike

Ish-Kryetari i Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja shkruan në një postim në Facebook se, me vendimin për t’u ulur në tryezë për reformën zgjedhore, Lulzim Basha dhe Partia Demokratike dëshmojnë përgjegjshmëri dhe pjekuri politike. U jep shpresë jo vetëm demokratëve, por edhe socialistëve të ndershëm.

Postimi i plotë

Te perfaqesohesh ne nje tryeze debati mbi reformen zgjedhore, reforme pa te cilen nuk mund te kete zgjedhje “te lira nga mashtrimet, nderhyrja dhe korrupsioni” sic u shpreh Ambasada e SHBA, personalisht e vleresoj si nje levizje qe kushtezohet nga rrethana politike, kohore dhe teresisht ne perputhje me nje nga funksionet kyc te nje partie politike, ate te perfaqesimit.

Refuzimi i kesaj tryeze ka nxitur po kaq debate, pak a shume nga te njejtit aktore te skenes politike; gazetare, analiste, poltikane, qe te gjithe aktore poltike jo dashamires ndaj lidershipit te PD-se qe prodhojne teza e antiteza per braktisjen e tryezes apo qendrimin ne te, ne emer te nje opinioni publik qe nuk e masin.

Une nuk i lejoj vetes guximin qe te flas ne emer te opinionit publik, (do te doja te kishte sondazhe qe t’i referohesha, por nuk me rezulton te kete te dhena te besueshme mbi kete rast), por mund te shprehem ne emer te demokrateve te Kavajes me te cilet gjate kontakteve te dy diteve te fundit se me vendimin per t’u ulur ne tryeze per reformen zgjedhore, Lulzim Basha dhe Partia Demokratike deshmojne pergjegjshmeri dhe pjekuri politike, deshmojne koordinim dhe dakordesi me aleatet tane politike.

Lulzim Basha po merr persiper kostot e qortimit publik ne rastin me dashamires dhe kryqezimit nga kundershtaret arkiviste te zellshem te te gjithe deklaratave te tij, i vetedijshem se ky vendim eshte nje kontribut i domosdoshem per cuarjen perpara te reformes zgjedhore, si mundesia me e mire per te patur zgjedhje qe ofrojne siguri per nje proces cilesisht me te mire. Keta arkiviste pasionante bejne mire te kujtojne edhe deklaratat e Edi Rames se per reformen nuk kishte nevoje per opoziten jashte sistemit.

Po te nisemi pastaj nga nje analize e thjeshte e dokumentit kuader per bashkepunimin mbi reformen zgjedhore, gjithkush mund te lexoje perpikmerine dhe lakonizmin tipik gjermanik/evropian dhe prakticitetin anglo-amerikan, gje qe te con natyrshem ne perfundimin se opozita e ka shkruar ate duke pasur parasysh Rezoluten e Bundestagut dhe keshillat e pakursyera te miqve dhe aleateve te Partise Demokratike qe sot me shume se kurre perkojne me miqte dhe aleatet e vertete te Shqiperise.

Une besoj se aftesia politike e lidershipit te PD-se per ta ulur Edi Ramen ne tryezen qe shenon fillimin e fundit te narkoshtetit, i heq edhe armen e fundit propagandes malinje te Rilindjes. Sepse opozita nuk behet pengese e realizimit te kushtit te pare nga nente kushtet e Bundestagut.

Njekohesisht, kam mendimin se kjo u jep shprese jo vetem demokrateve, por edhe socialisteve te ndershem se vendi do te rikthehet ne trajektoren e vet natyrale dhe historike drejt Evropes qe eshte dhe trajektorja drejt zhvillimit dhe prosperitetit.