Deklarata e fortë: Rama e nis Presidencën e OSBE me…

Ish-deputeti demokrat, Tritan Shehu, ka reaguar përmes një postimi në rrjet, lidhur me rrëmbimin dhe më pas ekstradimin drejt Turqisë të mësuesit Harun Çelik, i dyshuar për lidhje me organizatën Gylen.

Shehu shkruan se marrja e kryesimit të OSBE nga Shqipëria për këtë vit nisi me ekstradimin e mësuesit turk.

“Nuk ka një shtjellim zyrtar për çfarë ndodhi ndaj një qytetari turk me atë mënyrë skuthësh e pa vendim gjykate, natën e 1 Janarit kur të gjithe pushonin, ditën e parë të Presidencës së OSBE”, shkruan Shehu.

Reagimi i Tritan Shehut

Presidenca e OSBE-se filloi me «Rrembim Personi»!

Megjithe insistimet e opinionit nuk ka nje shtjellim zyrtar per cfare ndodhi ndaj nje qytetari turk me ate menyre skuthesh e pa vendim gjykate, naten e 1 Janarit kur te gjithe pushonin, diten e pare te Presidences se OSBE.

Une nuk e di per cfare akuzohet ai mbas kryerjes se denimit, keto jane ceshtje qe i takojne drejtesise.

Mua me intereson se sa ne vendin tim respektohen standartet europiane, ligjet, konventat, sa ai eshte sovran ne zbatimin e tyre, qe jane tregues te demokracise e dinjitetit te cdo shteti, elemente qe Rama i ka deformuar e futur Shqiperine nen vasalitete, ndesh me rrugen tone Perendimore.
Keto pasqyrojne dhe nivelin e te drejtave e sigurise ndaj cdo shtetasi shqiptar perballe arbitraritetit, lidhen direkt me procesin tone drejt Brukselit.

«Rrembim Personi» eshte ne keto kushte deduksioni i asaj qe ndodhi mbi bazen se cfare mediat vendase e turke paraqiten, argumentimit te avokatit, nxitimit ekstrem nga policia a dikush tjeter, si dhe mbas belbezimeve te institucioneve!

Ne nje situate te tille te ngjashme me ate te Kosoves eshte i domosdoshem hetimi nga Prokuroria, kembengulja nga opinioni per trasparence, involvimi i Presidentit te Republikes, si dhe i institucioneve nderkombetare perfshi OSBE-ne.

Kembanat po bijen per te gjithe!