Ku shkuan milionat e biznesmenëve për tërmetin? 

Është bërë sot një muaj nga termeti tragjik i 26 Nëntorit, ku humbën jetën 51 persona, dhjetëra të tjerë u plagosën dhe me mijëra e mijëra shqiptarë kanë mbetur pa strehë. Abc News është në terren me të gjithë grupet e xhirimit dhe gazetarët të shpërndarë në Durrës e Thumanë për të sjellë panoramën pas termetit dhe dëshmitë e banorëve që u goditën më rëndë.

Gjatë raportimit të saj nga Thumana, gazetarja Esiona Konomi tha se “në Bashkinë e Kurbinit dhe të Krujës nuk ka nisur ende rindërtimi sepse s’ka një financim të qartë nga qeveria. Në Thumanë është publikuar një projekt nga Behgjet Pacolli, por është në leter, puna për ndërtimin ende s’ka nisur dhe s’ka territor të percaktuar ku do ndertohen keto pallate”.

Ndërsa nga studio  “Abc-ja e mëngjesit”, moderatori dhe gazetari Enkel Demi deklaroi se oligarkët s’kanë dhënë një kryq leku. Ai hodhi dyshime se po ndërtohen skema përfitimi, ndaj paralajmëroi se Abc News do ta ndjekë këtë çështje për të zbardhur të vertetën.

Enkel Demi: “U premtuan miliona, njëri tha 1 milionë e ca euro, tjetri 2 milionë e ca euro, por ende nuk kanë dhënë një kryq leku, por vetëm projekte në 3D, siç është rasti i Behgjet Pacollit. Sipërmarrësit e mëdhenj që ne i njohim dhe si oligarkë s’kanë dhënë një kryq leku. Shumë shpejt Abc News do ti marrë emer për emer…

Kjo është tronditëse sepse është mashtrim i madh…ndoshta po ndërtojnë skema përfitimi… por ne këto di përpiqemi ti zbulojmë në abcnews.al”.

Biznesmenët që premtuan miliona euro pas termetit

I pari që deklaroi dhurimin prej 1 milion eurosh ishte zv.kryeministri dhe biznesmeni kosovar, Behgjet Pacolli. Më pas Pacolli deklaroi se me këtë shumë do ndërtohen nga kompania e tij disa pallate në Thumanë.

Nismës iu bashkia boss-i i hidrokarbureve, Shefqet Kastrati i cili premtoi se do të japë 1.5 milionë euro.

Aeroporti i Rinasit u zotua sakaq ti japë shtetit 1 milionë Euro si donancion për të dëmtuarit nga termeti. Ndërsa biznesmeni i njohur i qendrave tregtare Samir Mane premtoi 1,2 milionë euro, ndërsa biznesmeni i ndërtimit Pëllumb Salillari dha se do dhuronte 1 milionë dollarë.

Ka kaluar 1 muaj por milionat e oligarkëve ende nuk janë levruar… ose qeveria nuk ka bërë asgjë transparente mbi këto para të premtuara me bujë…! /abcnews.al

demi esiona