Grabitësit bëjnë namin në Kombinat, banorët: Veç tërmetit kemi frikë për materialet, detyrohemi të futemi në banesa

Nga tërmeti i 26 nëntorit, dhjetra familje në Kombinat u detyruan të brakstin banesat e tyre për shkak se ekspertët i shpallën të pabanueshme. Por banorët e një blloku pallatesh në zonën e Kombinatit, ditët e fundit janë detyruar të hyjnë në ndërtesa që rrezikojnë shembjen për të marrë çdo gjë me vlerë, pasi prej ditësh në zonë kanë filluar vjedhjet. Policia e Shtetit ka vendosur përgjatë 24 orëve një efektiv, por pavarësisht banorët vijojnë të marrin ç’të munden nga banesat e tyre.

Ky bllok pallatesh në zonën e Kombinatit në Tiranë me vendim të Institutit të Ndërtimit është shpallur i gjithi i pabanueshëm. Rreziku për atë që mund të ndodh në banesat e tyre, të ndërtuara 4 dekada më parë i ka detyruar qytetarët të braktisin banesat. Mbi 70 familje që jetonin deri para 26 nëntorit në këto hyrje janë shpërngulur duke marrë ç’të munden nga investimi i jetës së tyre. Sepse krahas frikës për shembjen e godinave, banorët po përballen edhe me një tjetër fenomen.

“Këtu kanë filluar të vjedhin, ne po e heqim tani për ti ruajtur”, shprehet banorja.

Policia e Shtetit ka vendosur në ruajtje të godinave një efektiv policie 24 orë në ditë ndërkohë që banorët kanë pamundësi edhe për gjetjen e banesave me qera.

“Shumë inxhierë kanë ardhur, tre grupe na kanë nxjerrë jashtë. Na kanë lidhur bonusin e qerasë, por nuk po gjejmë dot shtëpia” thekson ajo.

Të vetmit që vijnë çdo ditë dhe qëndrojnë ende në shtëpi në këtë bllok pallatesh në Kombinat është çifti i familjes Sehitaj. Veliu ka mbi 30 vite në këtë banesë në katin e dytë dhe vendimi për tu larguar i është dukur i vështirë. Bashkëshortja e tij rrëfen se fëmijët kanë qenë ata që e kanë detyruar të largohet gjatë mbrëmjeve nga shtëpia, ndërkohë që gjatë ditës gatuan ushqim për bashkëshortin.

“Këtu nuk banojmë dot, na kanë nxjerrë me forcë, sepse na thanë që nuk mund të jetohet më këtu”, shprehet një tjetër banore.

Kur sheh dëmtimet në shtëpi, kujton edhe përjetimet e mëngjesit të 26 nëntorit.

“Të mblidhja fëmijët, apo të ruaja kokën time” shprehet ajo.

Shtëpia ku investuan gjithë jetën është përballur me lëkundje të forta deri sa u shpall e pabanueshme. Ndërkohë që dëmshpërblimet e marra nga tërmeti i 21 shtatorit kanë qenë qesharake. Veç fatkeqësisë së humbjes së pronave të tyre, banorëve i duhet edhe të sigurohen për të marrë çdo gjë me vlerë që mund t’i vidhet nga banesat e braktisura./abcnews.al