Analistët e të dhënave parashikojnë fituesin e Champions

Për herë të parë në histori, në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve do të marrin pjesë vetëm skuadra nga top pesë ligat më të mëdha të Evropës – Premierliga angleze, La liga spanjolle, Serie A italiane, Bundesliga gjermane dhe Ligue 1 franceze. Por, kush ka më së shumti gjasa për ta fituar atë?

Përderisa të hënën do të hidhet shorti për çiftet e 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve, analistët e të dhënave në FiveThirtyEight kanë parashikuar se kush mund ta fitojë këtë titull, transmeton Gazeta Express.

Manchester City i Pep Guardiolës, që është kampioni në fuqi i Premierligës angleze, besohet se ka më së shumti gjasa ta fitojë këtë titull, me 24 për qind gjasa, përderisa Bayern Munichu është në pozitën e dytë, me 19 për qind gjasa.

Manchester City

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 24%

Bayern Munich 

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 19%

Liverpool

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 15%

PSG

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 9%

Barcelona

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 9%

Real Madrid

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 6%

Juventus

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 3%

Chelsea

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 3%

RB Leipzig

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 3%

Atletico Madrid

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 3%

Tottenham

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 2%

Borussia Dortmund

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: 1%

Napoli

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: <1%

Atalanta

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: <1%

Valencia

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: <1%

Lyon

Gjasat për ta fituar titullin e Ligës së Kampionëve: <1%