Ballina Aktualitet Tentuan ta ndalojnë me forcë pse filmoi grabitjen e ndihmave, Adriana Kalaja:...

Tentuan ta ndalojnë me forcë pse filmoi grabitjen e ndihmave, Adriana Kalaja: Policët më tërhoqën zvarrë!

Në studion e Abc news, aktivistja Adriana Kalaja ka sqaruar ngjarjen e mbrëmjes së djeshme, pasi i shpëtoi shoqërmit policor në pedonale, pranë Teatrit Kombëtar.

Sic ka raportuar edhe më herët abcnews.al aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u përplasën me policisë pasi këta të fundit tentuan të shoqërojnë me forcë Kalanë për shkak të filmimit të bërë nga kjo e fundit në ministrinë e Brendshme, të zbritjes të një automjeti dhe futjes së ndihmave në ambientet e ministrisë. Ndërsa sipas sqarimit të bërë  dje nga SHÇBA ndihmat që u shkarkuan ishin të sekuestruata pas hetimit ku dy punonjës policie kishin tentuar ti vjedhin.

Ndërkaq, Kalaja mes të tjerash tha se tentuan ta shoqërojnë me forcë edhe pse nuk kishte një shkresë ku kërkohej ndalimi i saj.

Në studio me Juli Xhakoxhi ajo tha se filmoi momentin e zbritjes së ndihmave nga një makinë, pasi iu duk e dyshimtë, ndërsa sipas saj nuk ka hedhur asnjë akuzë.

Pjesë nga biseda në studio:

Unë me përgjegjësinë time duke qenë se për 20 muaj që ne protesojmë jemi vënë në dijeni se ministria e Brendshme është vjedhur dy herë unë thashë që me përgjegjësinë time, shikoj që në ministrinë  e vendit tim kam detyrimin ligjor të afrohem dhe të marrë informacione, nëse aty kryhet një vepër penale unë mund të akuzohem edhe për mos-kallëzim krimi. Unë nuk kam thënë akuza. Mbas deklaratës korrekte të bërë nga SHÇBA pasdite Lleshaj bën një status fyes ndaj aleancës dhe presionin se do merren masa ligjore. Nëse ministria e Brendshme mendon se ne kemi kryer një vepër penale, ministria mund ta bëjë një kallëzim penal, por jo SHÇBA.

Ka realisht një urdhër të prokurorisë për shoqërimin tuaj?

Nga inromacionet që kam nuk ka urdhër të prokurorit dhe ky ishte edhe konflikti që unë pata mbrëmë. Ne ishim në Borizanë. Kur vij në Tiranë më marrin në telefon dhe me thotë të vini për tu sqaruar në drejtorinë e policisë. Më mori pas 5 minutash dhe më tha a do vini. Unë i thashë nuk do vij por më keni te sheshi i teatrit.

E marr në telefon oficerin dhe më thotë unë nuk vij dot por do dërgoj një oficere. Dhe pastaj vinë ata të krimit ekonomik. Më thanë kërkojmë t’ju shoqerojmë.

Dy oficerë që Krimit Ekonomik ku kërkojnë miqësisht që të shoqëroheni?

Unë i sqarova për videon dhe e dyta ministria e Brendshme është e survejuar 24 orë, të hapin kamerat dhe të shikojnë nëse ne kemi bërë ndonjë vepër.

Më morën me dhunë. Unë si njeri i sistemit mendoj se ajo ishte një grabitje.

Ju morën ju futën në makinë?

Tentuan, në momentin që largohen nga sheshi i teatrit, mbas meje ishte një makinë civile dhe pas saj ishte një makinë policie. Në moment që unë po afrohesha makina e policisë parakalon makinën civile dhe më pret rrugën, më afrohen policët e shqiponjave, ishin edhe 3 civile. Ata mu prezantuan nga drejtoria e policisë dhe aty erdhën për të më shoqëruar mua.

Më thanë hap xhamin dhe u them po flas me avokatin, por unë po flisja me kolegët e aleancës, i njoftova. Në moment që unë hapa pak xhamin ai futi dorën se unë e kisha makinë  e mbyllur dhe hap derën, policët vinë nga dera tjetër, më tërheqin zvarrë për të më futur te makina e policisë, dhe në atë moment dëgjoj se po vinin ata të aleancës. Në atë moment filloi edhe debati m es aleancës dhe policisë. Ne i tham ku është shkresa që unë të vij në polici.

Nuk besoj se e kanë bërë policët me kokë të tyre atë?

Absolutisht jo. Ne do i shkojmë deri në fund, mbrëmë u kemi bërë edhe një kërkesë të gjitha ambasadave se po shkelen të drejtat e njeriut.

Më the se keni fakte, për çfarë?

Po të shikojmë videot që janë transmetura nuk kanë lidhje farë m pamjen, logon. I kemi të gjitha provat. Edhe një element tjetër, mund të preket një provë pa doreza.

Keni frikë?

Unë këtu kam ardhur bashke me te aleancëa, jo se kam frikë por veprime të policisë mund të ndodhin në çdo moment./abcnews.al

Exit mobile version