Skandal! Nxirren në shitje ndihmat për të prekurit nga tërmeti

Ditën e djeshme ka pasur shumë akuza të ndryshme lidhur me çështjen  se janë duke u keqpërdorur ndihmat ushqimore, si dhe veshmbathjet e dërguara për persona në nevojë të cilët janë prekur nga tërmeti dhe banesat e tyre janë bërë të pabanueshme .

Kishte nga ata qytetarë të cilët deklaruan se gjërat ushqimore, veshmbathjet, si dhe batanijet e dërguara për bamirësi janë duke u shitur.

Gjithashtu, në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi për të cilën thuhet se veshmbathjet e dërguara për njerëzit në nevojë janë duke u shitur në një faqe në internet “Shes blej – Buy Sell items in Albania”, raporton ‘Bota Sot’.

Vodhën ndihmat për të prekurit nga tërmeti, arrestohen dy drejtues policie dhe 1 zjarrfikës

Tre shtetas, dy oficerë policie dhe 1 punonjës i Shërbimit Zjarrfikës, u arrestuan pasi kanë marrë ndihmat që ishin dhuruar për të prekurit nga tërmeti dhe i kanë çuar në banesat e tyre.

Një video që ka qarkulluar në rrjetet sociale, dallohet një oficer policie që ndihmat i çon në banesën e tij.

Policia bëri të ditur se SHÇBA arrestoi 2 punonjës policie, 1 punonjës të Shërbimit Zjarrfikës, si edhe procedoi penalisht 2 shtetase për veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Shpërdorimit të detyrës”.

“Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka arrestuar mbrëmë në flagrancë shtetasit: A.Z., me detyre Shef i Seksionit të Rendit pranë Komisariatit të Policisë Rinas, për veprën penale të “Mashtrimit në bashkëpunim”;

E.H., me detyrë Komandant skuadre në Seksionin e Rendit pranë Komisariatit të Policisë Rinas për veprën penale “Shpërdorim detyre”;

A.T., me detyrë punonjës i shërbimit zjarrfikës pranë PMNZSH Kombinat, për veprën penale të “Mashtrimit, e kryer në bashkëpunim”.

Gjithashtu janë proceduar në gjendje të lirë shtetaset V.Z. dhe Sh.T. për veprën penale të “Mashtrimit”, kryer në bashkëpunim”, thuhet në njoftimin zyrtar të policisë.

Procedimi i tyre u krye pas hetimeve të zhvilluara në lidhje me publikimin e një video në media, ku shfaqeshin pamje të transportimit e përvetësimit të një sasie të konsiderueshme pakosh ushqimore (të sekuestruara në cilësinë e provës materiale) të destinuara për banorët e prekur nga situata e tërmetit.

Materialet hetimore proceduriale do t’i dërgohen Prokurorisë Tiranë për hetime të mëtejshme.

SHÇBA fton çdo qytetar të denoncojë në numrin jeshil 0800 90 00, për çdo rast abuzimi të punonjësve të Policisë së Shtetit, duke garantuar reagim të shpejtë e në kohë.

arrestimi polici

3 38