“Shqipëria e gjunjëzuar”, mediat e huaja jehonë tragjedisë nga tërmeti

Tragjedia që ka prekur vendin tonë, vijon të jehojë dhe në mediat e huaja, ku zënë vend historitë dramatike të atyre që humbën jetën por dhe ata të cilët shpëtuan por tashmë duhet të jetojnë me dhimbjen për humbjen e familjarëve të tyre.

Prestigjozja Reuters, tregon se si u shpëtua një 17-vjeçar nga rrënojat. Mësohet se 17-vjeçarin e ka ruajtur lavatriçja, pasi struktura metalike e saj ka  krijuar hapësirë sa për t’i mbrojtur trupin dhe kokën 17-vjeçarit. Blloqet e inerteve të rëna sipër lavatriçes, i kanë bllokuar çdo mundësi dalje Ramë Lalës, por fatmirësisht nuk e kanë shtypur.

Shqipëria e gjunjëzuar mes lotëve dhe rrënojave”, shkruan gazeta italiane Il Pikolo. “Babai hedh djalin nga dritarja për ta shpëtuar”. E përditshmja shkruan për orën e tërmetit, numrin e viktimave dhe të të lënduarve duke dhënë edhe detaje se si është transformuar tashmë qyteti i Durrësit apo Thumana pas atij tëmeti në mëngjesin e 26 nëntorit.

Por ajo që bie në sy është titulli goditës që ka zgjedhur gazeta italiane për lajmin e tërmetit  në Shqipëri: Shqipëria e gjunjëzuar mes lotëve dhe rrënojave, babai hedh djalin nga dritarja për ta shpëtuar.

Kur tërmeti me magnitudë 6.4 që shkatërroi Durrësin dhe Thumanën në mëngjesin e 26 nëntorit ai e mbështolli djalin e tij 12-vjeçar, Alesio, në batanije dhe e hodhi poshtë dritares nga kati i tretë, drejt një fushë të vogël me bar nën shtëpi. Thjesht ishte gjëja e fundit që ai mund të bënte për të.  Djali i tij është shtruar në spital në Tiranë. Trupi i zotit Cakoni u nxorr mëngjesin e djeshëm nga rrënojat e ndërtesës.

La Stampa vjen me një tjetër histori tragjike, ku zjarrfikësit italianë kanë nxjerrë nga rrënoja trupat e pajetë të një gruaje dhe tre fëmijëve të saj të përqafuar në shtrat.

Gruaja ishte bashkëshortja e 40 vjecarit Berti Lala; ndërsa fëmijët ishin dy binkjakët 1 vjec e gjysëm dhe një fëmijë tjetër 7 vjec. Historia e familjes Lala ka tronditur të gjithë botën. Reuters raporton se një nga motrat e Berti Lala, nëna e tyre dhe një nip janë gjithashtu mes viktimave./abcnews.al

Termeti