Sërish tërmet i fortë me magnitudë 5.1 trondit Tiranën dhe Durrësin

Një tjetër tërmet i fortë u regjistrua para pak minutash në vendin tonë, ku lëkundjet më të forta u ndjenë në qytetin e Durrësit dhe Tiranës.

Sipas informacioneve paraprake raportohet se ka qenë i fortë me magnitudë 5.1 e shkallës Rihter. Epiqendra e tij ka qenë në detin Adriatik me thellësi 2 km. Epiqendra ka qenë 25 km larg qytetit 48 km larg Durrësit dhe 25 km larg Tiranës.

Lëkundjet e tërmetit kanë nisur prej tre ditësh dhe më e forta u regjistruar në orën 03:54 të mëngjesit të së martës me magnitudë 6.4 e shkallës Rihter.

Pasojat kanë qenë dramatike pasi deri tani raportohet për 31 viktima, qindra të plagosur dhe dëme të shumta materiale.

1 5

termeti 4