Meta denoncon Fatmir Xhafën: Kërcënoi anëtaren e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka shpërthyer në akuza të forta në dalje të zyrës së tij, teksa tha se Fatmir Xhafaj ka ushtruar presion mbi Vitore Tushën.

Me tone aspak të zakonshme për të Meta tha se e vetmja zgjidhje që ka sot vendi është referendumi, ku ai do të jetë në anën e shqiptarëve, ndërsa Rama ‘’me palaçot ndërkombëtarë”.

“Nuk besoj se e keni harruar deklaratën e zotit Xhafaj që i bëri shtantazh zonjës Vitore Tusha, e cila e kaloi e para Vetingun.
SHBA janë si yll, janë si shpirt, unë ua kam bërë të qartë se do të jem në anën e qytetarëve”.

“Ka vetëm një zgjidhje që është referendumi, unë do të jem në anën e qytetarëve, Rama bashkë me palaçot e tij të pyesin qytetarët”, tha Meta.

Prononcimi i plotë

Presidenti i Republikës ka dhënë një prononcim për mëdiat.

Jami berë si fabrike lajmesh kemi punë me të rëndësishme, tha Meta para gazetarave.

Ai tha se kishte “zero suprizë për vendimin për Muçin”. Ju e dini që vetingu i partisë u shpall para pak ditësh nga zëvendës Kryeministri.

Nuk jam habitur. Unë nuk i bëj presion askujt.

“Kishim dhe zotin Xhafa që i bëri presion gjyqtares Tusha e cila e kaloi vetingun dhe mbajti hapur Gjykatën Kushtetuese , të cilën e bllokoi Rama me disa palaço ndërkombëtarë”, tha Meta.

SHBA eshte si yll sepse me të e kemi berë kushtututëtn.

Ata punojnë me kushtetutën që e kanë ndyrshuar Rama, Dvorani dhe Agaçi.

Me këta ka vetem një zgjidhje. Referendumi.

Ata të dalin bashkë me Edi Ramën e unë me shqiptarët.

Larg duart nga Gjykata Kushtetuese.

Ata janë hipokritë që e çojnë në Venecia. Pse duan të shpëtojnë Dvoranin. Pse nuk e çuan Arta Markun ne Venecia që u kundshtua edhe nga opizta e u zgjedh me 69 vota.