Ballina Aktualitet Kush janë dy shqiptarët që u kapën në Itali me…

Kush janë dy shqiptarët që u kapën në Itali me…

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në zonën e San Leonardo për një peshë totale prej 8.5 kilogramë.

Hetimi filloi me insistimin e informacionit të dhënë nga Maci, i përfshirë më herët në një hetim për trafikun e drogës në vitin 2008. Ai u arrestua për dërgimin e rreth dy kg kokainë tek një prej bashkatdhetarëve të tij shqiptarë në provincën e Alessandria, përsëri aktiv në biznesin e drogës. Për këtë arsye hetuesit kanë filluar të monitorojnë lëvizjet e tyre.

Maçi ishte pronar i një picerie në zonën e San Leonardo (përmes Trieste), një aktivitet që, siç konstatohet nga agjentët, kishte një numër të kufizuar klientësh.

Hetuesit zbuluan vizitat e shpeshta tek një garazh edhe nga një shqiptar i dytë, që rezultoi Eduard Çela.

Në mbrëmjen e 5 nëntorit, policët filluan kontrollet. Kur u pyetën nëse po fshihnin lëndë narkotike, menjëherë shqiptari rrëfeu se e mbante brenda garazhit aty pranë.

Kërkimi i bërë në këtë mënyrë çoi në zbulimin e tetë pakove, të mbajtura brenda një kutie kartoni. Prerja e drogës mund të kishte shtuar sasinë në 25 kilogramë.

Exit mobile version