Një “Opinion” si studio psikoanalize! Seancë 3 orëshe me Edvin Mafinë

Nga Sali BERISHA

Miq, mbreme publiku shqiptar ndoqi nje Opinion si asnje tjeter me pare.
Ne meriten e analisteve dhe moderatorit, te cilet me klasin profesional, eprine kulturore, vetpermbajtjen qe treguan dhe pyetjet e batutat e tyre u dhane mundesi shqiptareve te ndiqnin nje seance tre oreshe psikoanalize te paperseritshme me Edvin Mafine.

Ne kete seance ata, ndonese asnjeri prej tyre nuk ishte psikiater, arriten mjeshterisht si psikoanaliste te vertet qe edhe ne lumin e llogarese se papermbajtur, me te cilin pacienti i tyre zhurmonte veten e tij te provojne teleshikuesve si asnjehere ne nje studio televizive paranojen klasike, nga e cila vuan prej dekadash Edvin Kristaq Mafia.

Keshtu, gjate seances i semuri pohoi madje duke rrahur gjoksin disa here sa vijon:

– Ai nuk ndjente dhe nuk kishte asnje pergjegjesi per bllokimin per vite me rradhe, se fundi de facto perjashtimin e Shqiperise nga procesi i integrimit europian.

– Ai nuk ndjente dhe ai nuk kishte asnje pergjegjesi per largimin masiv te shqiptareve nga vendi i tyre

– Ai ishte qe nga Ismail Qemali deri sot kryeministri me i mire qe ka patur Shqiperia, dhe e fundit

– Ai si Zografi bis kishte hedhur ne gjyq kryeministrin ne detyre te Kosoves, Ramush Haradinaj sepse kishte denoncuar pazarin e tij te felliqur me Miladinin shqipfoles dhe padronin e tij Aleksander Vuçiç.

Miq, keto pohime diagnostike tipike per paranojen e degraduar meritojne vetem: No Coment!

ps: kaq per seancen, per pas seancen, te Padam nje here tjeter! sb