Nderohen luftëtarët e Ballit Kombëtar që u pushkatuan në 1943 në Lushnjë

Në varrezat e dëshmorëve në qytetin e Lushnjës u zhvillua ceremonia e nderimit të 67 luftëtarëve të Ballit Kombëtar.

Ata u pushkatuan në tetor të vitit 1943 nga partizanët e Brigadës së Parë Sulmuese nën drejtimin e Mehmet Shehut dhe Dushan Mugoshës.

Gjatë ceremonisë përfaqësues të spektrit të djathtë politik kërkuan që ngjarje të tilla të rivlerësohen nga historia.

Gepostet von Luan Baci am Montag, 21. Oktober 2019