E tmerrshme/ Ambasadori Gazheli braktis fëmijën shqiptar në Siri, pas tij qëndron Rama (Foto)

Emisioni italian “Le Iene” ka publikuar mbrëmjen e djeshme investigimin për rastin e Alvin Berishës, një fëmijë shqiptar 11 vjeç që është çuar në Siri nga nëna e tij, dhe tashmë kërkon të rikthehet tek babai.

Në materialen e “LE IENE”, ambasadori Gent Gazheli gënjen gazetarët italianë dhe babain e fëmijës, se do të bënte gjithçka për të rikthyer në shtëpi, Alvinin e plagosur pas një bombardimi në Siri, në kampin ku u dërgua nga e ëma.

Më pas, ai i mbyll telefonin gazetarit duke e lenë fëmijën në Siri.

Alvin Berisha, që të largohet nga kampi i ISIS duhet të tërhiqet nga një delegacion shqiptar, pasi është ende me shtetësi shqiptare, pavarësisht se i ati, Afrimi punon dhe jeton në Itali.

Mijëra shqiptarë janë bashkuar në rrjet dhe kërkojnë që qeveria shqiptare të ndërhyjë për Alvinin, si edhe kërkojnë shkarkimin e ambasadorit, Genti Gazheli.

Historia trishtuese

Historia e 11-vjeçarit Alvin Berisha, i cili mbahet prej 5 vitesh në kampet e ISIS-it është rënqethëse dhe kalon kufijtë e imagjinatës. 6-vjeçari u mor nga e ëma e tij, një praktikante myslimane dhe u larguan drejt Sirisë, për t’u bërë pjesë e ISIS, duke braktisur pjesën tjetër të familjes në Itali.

Vite më vonë e ëma do të vdiste, pas një shpërthimi dhe pas kësaj vogëlushit i duhet që të përballojë i vetëm realitetin mizor që ofron Siria, me luftime të ashpra nga të gjitha anët. Pas përpjekjeve të të atit të tij dhe emisionit italian Le Iene vogëlushi u gjet në një kamp të burgosurisht në pjesën kurde të Sirisë ku jetonin fëmijët dhe gratë e luftëtarëve të ISIS, por që fatkeqësisht nuk mund të shpëtohej prej aty.

Shkak për këtë është bërë mungesa e një përfaqësuesi të ambasadës shqiptare në Siri, që të mund të firmoste garancinë për largimin e tij. Përpjekjet e babait Afrim Berisha, morën fund në momentin që ambasadori shqiptar në Turqi Gent Gazheli iu mbylli telefonin gazetarëve italianë, duke thënë se nuk mund të bënte asgjë për ta, pavarësisht se në fillim i kishte garantuar ndihmën.

Pas 5 vitesh pa e parë, Afrimi u detyrua që ta linte sërish të birin e tij në mes të luftës, pasi shteti shqiptar nuk bëri asgjë për të ndihmuar qytetarët e tij.

Gazetari shqiptar që ka qenë pjesë e ekipit të emisionit Taulant Kopliku kërkon që të mos linçohet ambasadori shqiptar Gent Gazheli, pasi refuzimi i tij për të ndihmuar e ka fillin shumë lart, pikërisht te kryeministri Edi Rama.

Sipas Koplikut frika e Gazhelit dallohej dukshëm te dridhja e zërit të tij, dhe dëshira për të mbyllur telefonin brenda sekondave.

“Frika e burrit me poture qe nese do ulej ne bisedime me kurdet do te merziste vellain e madh ne Ankara, solli situaten aty ku eshte sot per Alvinin dhe dhjetra femije te tjere”, shkruan Kopliku në reagimin e tij.

Kopliku ka deklaruar më herët se në kampet e ISIS në Siri mbahen rreth 60 fëmijë dhe gra shqiptare.

Postimi i plotë i gazetarit shqiptar

Mos e linçoni verbalisht ambasadorin tone ne Turqi.

Ai u terhoq nga premtimi per te sjelle Alvinin ne shtepi, sepse dikush nga LART ia dha kete urdher. Ndryshimi i papritur i qendrimit nuk ishte nje trill i nje personi te papergjegjshem por frika pas nje dushi te ftohte nga njeriu me poture.

Kjo eshte e verteta per ambasadorin. Frika e tij dallohej qarte nga dridhja e zerit dhe deshira per te mbyllur telefonin ne pak sekonda. Dukej se nuk ishte i njejti person qe dite me perpara diskutonte me ne sesi do behej per te marre femijen.

Frika e burrit me poture qe nese do ulej ne bisedime me kurdet do te merziste vellain e madh ne Ankara, solli situaten aty ku eshte sot per Alvinin dhe dhjetra femije te tjere.

Ne nuk mund te imponojme respektin e askujt ne bote kur leme femijet tane ne mes te nje lufte dhe qahemi se nuk na duan. Ne sot kemi nje minister te jashtem infantil qe mesa po me informojne koleget, ka mbyllur telefonin.

Prandaj mos u kapni me te shkretin ambasador. Kerkoi te hidhte hapin me shume sesa kishte takatin, por shefi i madh i tregoi thupren duke e ulur me kembe ne toke.

Fundja pse shefi duhet te prishet me sulltanin per femijet e botes. I biri flen çdo nate ne shpi.

6333999