Ballina Aktualitet Revolta e qytetarëve ndaj Ramës: Mos e kalo dozën se…

Revolta e qytetarëve ndaj Ramës: Mos e kalo dozën se…

GAZETA 2016.indd

Ashtu si një ditë më parë, Rama zgjodhi të propagandojë me “rritjen e punësimit”. Ashtu si një ditë më parë qytetarët shpërthyen në kritika ndaj kreut të qeverisë.

Me një postim në Facebook, kreu i qeverisë përdori shifrat e Bankës Botërore për të propaganduar një “sukses” të qeverisë së tij.

o qytetarët, çfarë mendojnë për këtë “sukses” të qeverisë Rama?

Dikush i kujton mjerimin, me të cilin luftojnë jo pak shqiptarë. Dikush tjetër largimet masive nga vendi dhe kërkimet e azilit në vendet europiane, për të cilat Edi Rama i ka quajtur një fenomen normal dhe për të cilat Franca mund të vendosë veton për hapjen e negociatave.

Disa syresh i zbulojnë atë që tashmë e di, se me shifrat që jep bën vetëm propagandë dhe të tjerë punësimet partiake në administratë.

“Mos e kalo dozën se çohesh me shume ëndrra në mëngjes”, i komenton dikush. “Si nuk u lodhe me gënjeshtra”, shprehet një tjetër.

Kementet në faqen e Ramës
Komentet e qytetarëve në statusin e Ramës, që nuk bien aspak dakort me të janë të shumta. Më poshtë, po sjellim, disa prej tyre:

“Mirmengjes, statistika eshte reale se njerzit po vdesin për buke ,po han me listë cfo investim qe ju beni eshte shume i mire shiko pak dhe pensionet se me 70mije leke cfar mund te vesh suksese te kesh kudo”.

“Qe te dalesh mire futi dhe ato qe largohen, fasade hesapi se me ate rroge minimale nuk del as per uje cezme. Sa femije me pak ke ne shkolla ku eshte realiteti, sa larg Europe jemi, sa hajdut e kriminel mbron e u jep poste”.

“njerezit flasin me vete ndersa ti vazhdon me lavazhin e trurit, eshte rrit vertet por pse nuk na tregon se sa jane larguar? Bravo ia arrite qe ata 300 mije te premtuar ti rregullosh por duke i perzene nga shqiperia”.

“Beje dhe grafikun e punonjesve qe heqin drejtoret e tu partiake dhe fusin ne pune antaret e ps.ah po harrova se ata jane te fortet e tu dhe urdhrat e tua zbatojne..te pafytyre”.

“Sa është papunësia reale? Papunësia aktive ? Papunësia pasive? Sa është fuqia reale e punës pjestuar me gjith popullatën. Tjera shifra do ju dalin. Derisa nuk investoet ne kompani prodhuese dhe konkuruese ne tregun Balkan dhe me gjer ne kemi ekonomi argare dhe jo me shum”.

“Hahahaha mos u beni kaq qesharak se cdo shqiptar e di sa pune ka ne shqiperi! Normale qe do bjere papunesia sepse kan ngel vetem ata qe e kane nje pune te tjeret kane ikur te gjithe!! PO IKEN E GJITHE RINIA !!”

“Çfar quan pun ti zoti Rama plakun tim qè èsht 80 vjeç ? se tè rinjt po tè hikin dita dites, apo pun veç me datet e muajit korrik se nè ver e dim qè dhe ne nga Italia pergatitemi per tè ber nji pun atje dhe asumojn puntor , pun quhet 360 dit nè vit . ju uroj njè dit tè mbar”

“Mashtrimi i rradhes nga mashtruesi profesionist i zgjedhur apo i shit-blere nga vota edhe te vdekurish, ne kete grafik duhet te shtosh se kan lane shqiperine se nuk ja kan dal dot me shume se 500.000 shqipetar duke kerkuar azil ne europe e gjetk dhe po ikin masivisht edhe ne ditet e sotme ne shqiperi nuk jane force pune 1.270.006 sepse eshte boshatisur nga keq qeverisja juaj o bastard nje dite do jepni llogari, do zoti e ju shem e zhduke me çka keni te gjithe juve qe keni punuar per te varferuar shqipetaret e pasuruar veten tuaj. Qe nga 2013 sa % ke ngitur rrogat perveq tuajes shumfishim ku eshte statistika?????”

“nese ne shqiperi ka mbi 1.2 mil persona te punsuar pse shqiptaret ikin cdo dite nga vendi nuk besoj se shqiperia te kete ate fuqi punetore me largimet masive qe jan bere vitet e fundit kjo eshte totalisht e pa mundur”.

“Dmth akoma si ke ber 300 mij vendet e famshme te punes po ku vajti premtimi,gjysma e ketyre eshte formalizim”!

“Mos e kalo dozen se cohesh me shum endra ne mengjes”.

“Si nuk u lodhe me genjeshtra. I forte je. Beje njehere grafikun e atyre qe kane ik nga shqiperia edhe ata qe duan te ikin. Sbesoj se so kesh vend per grafikun”.

“Duhet përshpejtuar ky program se Shqipëri kan mbetur vetëm të vjetërit se të rinjtë kanë ikur për një jetë ma të mirë dhe nuk duhet të shohim ëndrra me sy hapur përveç që duhet të punojë politika shqiptare shumë”.

“Nga qe ka pune po ikin. apo nga paga e larte qe marin”.

Exit mobile version