Nobeli për Letërsinë/ Basha: Tronditëse dhe e tmerrshme! Ditë trishtuese për vlerat tona…

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel për Letërsinë, austriakut Peter Handke.

Basha shkruan se, të shohësh që Çmimi Nobel shkon te dikush që mbrojti dhe justifikoi autorin e tmerreve më të mëdha në Evropë pas Holokaustit është tronditëse dhe e tmerrshme.

Postimi i Bashës

20 vjet më parë shërbeja në ekipin e Gjykatës Ndërkombëtare të OKB-së për ish-Jugosllavinë që ngriti padinë kundër Milosheviçit për krime lufte dhe gjenocid.

Të shohësh që Çmimi Nobel shkon te dikush që mbrojti dhe justifikoi autorin e tmerreve më të mëdha në Evropë pas Holokaustit është tronditëse dhe e tmerrshme.

Ditë e trishtuar për vlerat tona.

auto Screenshot 11570788146