Mustafi reagon ashpër ndaj tifozëve të Arsenalit: Më kritikojnë edhe kur s’luaj

Shkodran Mustafi i ka quajtur të tepruara dhe të paarsyeshme kritikat e tifozëve të Arsenait drejtuar atij, duke thënë se është bërë cak i kritikave për paraqitjet e tij për Arsenalin madje edhe kur nuk luan.

Mbrojtësi 27-vjeçar me prejardhje shqiptare, i cili e fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë më 2014, e ka humbur vendin në skuadrën e Uani Emeryt dhe është më së paku i parapëlqyer nga pesëshja Sokratis, Rob Holding, Calum Chambers dhe David Luiz.

Gjatë verës u raportua se Mustafi do të largohej nga klubi londinez, pasi Emery ia kishte bërë të qartë se nuk e kishte më në planet e tij.

Megjithatë, ish-ylli i Valencias zgjodhi të qëndrojë në Emirates Stadium për të luftuar për një vend në skuadër.

Mustafi nuk e ka luajtur asnjë minutë te vetme në Premierligë këtë sezon, por luajti për 90 minuta në Ligën e Evropës kundër Eintrach Frankfurt dhe Standard Liege.

Ai u paraqit edhe në Carabao Cup kundër Nottingham Forest.

Duke folur për Der Spiegel, Mustafi – i cili nuk është ftuar nga Gjermania që prej vitit 2017 – foli për dy paraqitjet për të cilat u kritikua më së shumti sezonin e kaluar, humbja 5:1 kundër Liverpoolit në dhjetor dhe ajo 3:2 kundër Crystal Palace në prill.

“Pata munguar për tri javë shkaku i lëndimit dhe luajta kundër Liverpoolit pa u stërvitur me ekipin sepse trajneri kishte nevojë për mua. Pas pjesës së parë, rezultati ishte 4:1, nuk bëra mirë dhe e lëndova veten përsëri”, tha Mustafi.

“Pas lojës, mora shumë komente negative nga tifozët e Arsenalit në Instagram dhe Tëitter. Edhe shkrime pati ku unë u kritikova shumë”, shtoi ai.

Për lojën me Palace, ku gabimet e tij kushtuan me gola dhe humbje, Mustafi tha: “Unë jam kritik i vetes mjaftueshëm për ta kuptuar se i bëra ato gaime.”

“Mund t’i përballoj kritikat e mëdha, po ashtu. Por është tepruar me kritika të paarsyeshme. Jam bërë cak”, përfundoi ai.

“Në një rast, ata më fajësuan mua për një humbje edhe pse unë nuk kisha luajtur fare në atë ndeshje”.