“Dëshmitari i rremë” që po përdoret nga Taulant Balla ka qënë i dënuar për grabitje me dhunë (Dokumenti)

Nga Boldnews.al

Fredi Alizoti, krimineli ordiner që shfrytëzoi prokurori i Krimeve të Rënda, tashmë i shkarkuar, Gent Osmani dhe kolegu i tij, Kolë Hysenaj, për të mbrojtur “imazhin” e Fatmir Xhafajt, është dënuar me 6 vjet burgim për grabitje me dhunë.

Alizoti, i cili ka njohje të hershme dhe të vazhdueshme me prangat e burgun, tashmë ka pranuar të “dëshmitar i rremë” e të pranojë para prokurorëve e në gjykatë se ai ka luajtur rolin e Agron (Geron) Xhafaj në audio regjistrimin me shtetasin Albert Veliu, lidhur me trafik narkotikësh.

Personazhi Alizoti, tek i cili kanë varur shpresat Fatmir e Geron Xhafaj, e pas tyre edhe prokurorët që po ndjekin procesin për “kallëzim të rremë” ndaj ish-deputeti Ervin Salianji e gazetarit Jetmir Olldashi, ka një biografi të pasur kriminale.

Boldnews.al” ka siguruar një vendim të gjykatës së Fierit, e cila, në vitin 2004 e ka dënuar me 6 vjet burgim për “vjedhje me dhunë”.

Dosja gjyqësore

Në 19 janar 2002, fierakët Fredi Alizoti dhe Artur Bregu, drekojnë me dy mikeshat e tyre nga Rrogozhina në një lokal në Kavajë.

Pas drekës, Alizoti merr një taksi dhe, pasi shoqërojnë mikeshat deri në Rrogozhinë, marrin rrugën drejt Fierit.

Mesa duket, të mbushur me adrenalinë nga shoqëria e këndshme, Alizoti dhe Bregu në periferi të Fierit, vendosin të bëjnë të fortin me taksistin.

E kërcënojnë, e dhunojnë, e zbresin me forcë nga taksia dhe më pas i rrëmbejnë edhe makinën.

Më pas, Alizoti e parkon mjetin e grabitur në oborrin e banesës së një miku të tij, pa i thënë se ku e gjeti.

Policia, e informuar nga taksisti, arrin të gjejë mjetin dhe të arrestojë dy autorët.

Në gjykatë, Fredi Alizoti u mbrojt me faktin se ishin të pirë dhe se nuk e kishin kërcënuar taksistin, porse ky i fundi kishte braktisur mjetin pas një konflikti verbal mes dy klientëve-miq me njëri-tjetrin.

Ky justifikim nuk bindi gjykatën, e cila e dënoi Alizotin me 8 vjet burgim. “Dëshmitari i rremë” i prokurorëve Osmani e Hysenaj, e ankimoi vendimin e dënimit.

Gjykata e Apelit Vlorë la në fuqi vendimin e shkallës së parë. Alizoti e ankimoi në Gjykatën e Lartë.

Kjo e fundit e riktheu në Apel, ku një tjetër trupë gjykuese vendosi dënimin e tij përfundimtar me 6 vjet burgim.

Pak ditë më parë, “Boldnews.al” ka publikuar një tjetër vendim dënimi për Alizotin, marrë në vitin 2001, nën akuzën e “mbajtjes pa leje të armëve luftarake dhe të ftohta”.

Në atë rast, Alizoti dhe një miku i tij kërcënuan me automatik pronarin e një lokali dhe vajzën e tij kamariere, pasi refuzuan t’i jepnin për të pirë.

Me këtë personalitet tejet problematik, tashmë Fredi Alizoti po përdoret si njeriu që do të shpëtojë imazhin e Fatmir dhe Agron (Geron) Xhafaj, nëpërmjet prokurorëve Gentian Osmani, tashmë i përjashtuar përjetë nga sistemi i drejtësisë për shkak Vetingu, si edhe nga kolegu i tij, Kolë Hysenaj, ende në detyrë.

11

22

33

44