Masakra me prerjen e pyjeve, njerëz afër Taulant Ballës, mbushin kamionët me dru dhe i shesin

Kur nuk duam vendin dhe natyren, si mund te na duan te tjeret. Masakra me prerjen e pyjeve ne Polis te Librazhdit nuk eshte e veçuar. Kjo gje pothujase ndodh ne te gjithe Shqiperine. Mediat raportojne se njerez afer Kryetarit te Grupit Parlamentar te PS, Taulant Balla, prejne pyje dhe i shesin ato.

Nderkohe qe qeveria shqiptare ka shpallur te ashtuquajturin “moratoriumi i pyjeve”, diten per diell tanime, jo vetem naten me sopata dhe sharra priten pyjet e Librazhdit. Kjo situate ndodh ne Korçe, Kruje, Diber dhe pyje te tjera shqiptare.

Po sillemi barbarisht me natyren dhe natyra do te na denoje. Por ky denim nuk do te bie vetem mbi Taulant Ballen dhe shoket e tij, por mbi te gjithe ne. Dhe kjo histori nuk mbaron me kaq. Burime rapirtojne se ne te gjithe Shqiperine, po priten dhe po digjen pyje, jo per t’i hapur rruge kullotave, por t’i mbjelle ato territore me hashash. Lajm i keq, qe duhet ndalur me cdo cmim.

Taulant Balla nuk mund te loboje ne Europe, nderkohe qe pret pyje, sepse keshtu nuk na pranon Europa, as Afrika…

Aulon Bej KALAJA

auto Screenshot 41569939724