Ballina Aktualitet Tërmeti trondit vendin, 55 të plagosur dhe dëme të mëdha materiale

Tërmeti trondit vendin, 55 të plagosur dhe dëme të mëdha materiale

Vazhdon të rëndohet bilanci i tërmetit të fortë që goditi mesditën e sotme Shqipërinë. Burime të portalit “Dosja.al” bëjnë me dije se 6 persona dyshohet se kanë humbur jetën tek Shkëmbi i Kavajës, pasi janë zënë poshtë nga copa shkëmbi, teksa po kalonin në këtë aks. Informacionet e para janë tejet kontradiktore.

Deri tani mbi 55 qytetarë kanë mbetur të plagosur nga tërmetet e fuqishme që tronditën vendin.

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.8 ballë i shkallës rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë është regjistruar 30 km në veri të Durrësit, afër Kepit të Rodonit.

Tërmeti i fuqishëm që tronditi vendin ka lënë pas dëmtime të shumta materiale edhe në qytetin e Tiranës.

Ashtu si edhe në zona të tjera, edhe te Fresku, shumë pallate kanë pësuar dëme të mëdha materiale, ndërsa qytetarët janë detyruar të lenë banesat e tyre dhe të vazhdojnë të jenë ende në rrugë.

Lëkundjet më të fuqishme të tërmetit u ndjenë në qytetin e Durrësit duke qenë më afër epiqendrës e cila ishte në detin Adriatik.

Raportohet se në këtë qytet një pallat është çarë në dysh si pasojë e tronditjeve të forta.

Dëshmitarët raportojnë se në Durrës është krijuar nëj situatë paniku dhe qytetarët kanë përjetuar moment tmerri.

Sipas IGJEUM ky është tërmeti më i fortë i regjistruar në 20-30 vitet e fundit. Lëkundjet janë ndjerë në Tiranë, Durrës, Gjirokastër, Pogradec, Fier, Dibër e Shkodër.

Universiteti i Tiranës, godina e shkollës së Magjistraturës, fakultetit i Gjeologji-Minierës, ka pësuar dëme të shumta si pasojë e lëkundjeve të tërmetit që goditi vendin tonë.

Siç shihet dhe nga pamjet muret janë rrënuar komplet dhe për pasojë janë dëmtuar dhe dy automjete që ndodheshin aty rrotull.

Exit mobile version