Ballina Aktualitet Mediat e huaja jehonë tërmetit të fuqishëm që tronditi Shqipërinë

Mediat e huaja jehonë tërmetit të fuqishëm që tronditi Shqipërinë

Mediat italiane kanë pasqyruar gjerësisht lajmin për tërmetin e fuqishëm që tronditi Shqipërinë në orët e pasdites së të shtunës.

Repubblica.it shkruan se dy tërmete u regjistruan brenda dhjetë minutash me epiqendër veriun e Durrësit. I pari 5.8 ballë dhe i dyti 5.3 ballë. Lëkundjet janë ndjerë gjithashtu në Puglia, veçanërisht në Salento dhe Gargano.

Kontrollet janë në proces për të parë nëse ka pasur dëme materiale ose njerëz. Thirrje të shumta telefonike drejtuar zjarrfikësve nga qytetarë të alarmuar, të cilët mendonin se tronditja perceptohej, në mënyrë më konsistente, në bregdetin shqiptar, veçanërisht në qytetin e Durrësit.

Exit mobile version