Ballina Politikë Padi në Kushtetuese për 366 milionë eurot e koncesioneve të rrugëve Milot-Balldren dhe...

Padi në Kushtetuese për 366 milionë eurot e koncesioneve të rrugëve Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat

Lëvizja Socialiste për Integrim paralajmëroi se do të dërgojë në Gjykatë Kushtetuese koncesionin e rrugës Milot-Balldren dhe Orikum Dukat, të cilat u miratuan dje nga Kuvendi.

Ish-kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili e quajti “hajdutëri e dimensioneve më të mëdha që u është bërë shqiptarëve”, miratimi i këtyre dy koncesioneve, që erdhi pas kthimit për rishqyrtim nga Presidenti Ilir Meta.

Përmes një konference për mediat, nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili paralajmëroi qeverinë shqiptare se beteja e opozitës do t’i shkojë deri në fund kësaj çështje, duke kthyer në arkën e buxhetit fondin e dhënë për këto dy rrugë.

Vasili teksa u bëri thirrje shqiptarëve të ngrihen në këmbë, garantoi se LSI nuk do të bëjë hapa pas.

“Shpërdorohen 250 mln euro të shqiptarëve, pra 300 mld lekë. Qeveria shqiptare e qartë dhe e bindur për të grabitur këto para, për te mos marr ajo përgjegjësinë e hajdutërisë nga pikëpamja formale, ia kalojë Kuvendit dhe deputetëve. Po ju garantoj nga kjo foltore, se betejen tonë për të çuar në vend përgjegjësit e kësaj hajdutërie shtetërorë, grabitje të padëgjuar, nuk do të lëmë asnjë hap deri në kthimin e këtyre parave në buxhet. Nga denoncimi në SPAK, madje do ta ndjekim në gjykatën Ndërkombëtare. Janë baras sikur të ndërtonim 4 spitale Nënë Tereza në vend, apo shumë gjimnaze. Qeveria kërkon te vjedhë 250 milionë euro.

366 milionë euro është fatura e tmerrshme e hajdutërisë që bie në kurrizin e shqiptarëve. Do shfuqizojmë këto ligje në Gjykatën Kushtetuese kur ajo të ngrihet. Nëse gjykatat do të mbyllin sytë do ta ndjekim edhe në gjykatat ndërkombëtare”,tha Vasili në një deklaratë për mediat.

Exit mobile version