Revolta/ Prindërit denoncojnë sharlatanët e pushtetit për librat “falas”: Thuaji Lulzim Bashës t’i marrë zvarrë këta horra

Kete shkrim nuk dua te bej çeshtje politike por dhe pa thene realitetin s’mund te rri dhe te bej sehir kur intrigojne te paudhet dhe te duartrokas kur pushtat e pushtetit, sharlatanet, s’ndalin mashtrimet, por pa pike turpi dalin dhe propagandojne per libra falas dhe femije te lumtur qe po shkojne ne shkolle me gezim e hare (te pacip).

“Dy prinder me erdhen ne zyre, njeri me nje leter ne dore dhe duart ne koke tjetri me disa libra, nuk u ndjeva mire kur i pashe ne ate gjendje dhe menjeher u ngrita ne kembe dhe i pyeta se cfare problemi kane dhe si mund ti ndihmoj, me lot ne sy po me thonin se cjane keta hajdute, cjane keta mashtruesa, cjane keta te pashpirte dhe gjakpires, mire qe femijet e rritur na i perzune jasht vendit por dhe keta qe kemi ketu nuk i shkollojme dot pasi cmimet jane te larta per librat, mjetet mesimore, fletoret e punes pa llogaritur ketu veshjet e shpenzime te tjera.

Si mundet te mashtrojne kaq hapur se po japim librat falas kur ne te vertete ne paguam leket dhe tre libra qe thonin jane falas ato ishin te zhgarravitura, cte bejme ne ku te drejtohemi, Taulantin e shikojme vetem ne televizor duke share femijet e Sali Berishes se cka me ta ne nuk e dime, ata shyqyr zotit jane per bukuri. Aji nuk merret me hallet tona por ben perralla dhe asgje per popullin e shkrete qe e ka fundosur(mor e hengert mortja), te keqen e kohes se Sali Berishes te pakten kishim lek neper duar dhe nuk qanim si femije neper keto zyra. Ta harroje me aji derezi te marre vota nga ne jo oriz, sheqer e miell te sjelle por edhe florinj nuk ja japim me voten, vetem po i vodhi sic e ka zakon. Te zemeruar shume, mu drejtuan me forcen e shpirtit, beni dicka per ne fukarenjt se ju shef zoti, thuaji Lulzim Bashes t’i marre zvarre keta horra, sidomos kete pjellen e keqe tonen se na mori shpirtin, skemi cfar hame jo me te blejme libra e veshmbathje per femijet”.

Une shume i revoltuar por dhe i merzitur per gjendjen e tyre, bera dicka per ti pajisur me libra keta dy prinder per femijet e tyre por zgjidhja nuk eshte kjo!?

Prinderit e kane kuptuar se as behet fjale per libra falas nga klasa e pare ne klasen e katert por libra ne perdorim dhe keto te zhgarravitura per klasat e dyta dhe nqs demtohen do te paguhen ne fundin e vitit per klasat e para, pra me pak fjale ose librat nuk do hapen dhe mediokriteti do triumfoje ose pagesa eshte e pashmangeshme pasi eshte nenshkruar deklarata dhe ne fundin e vitit kthehen parate.

Shuma e lekeve te librave ne perdorim eshte me e vogel se shuma e lekeve qe priderit harxhojne per te kompletuar femijen me te gjitha librat, fletoret e punes dhe mjetet mesimore pra librat ne perdorim kushtojne 2400 lek ndersa pjesa tjeter kushton 3200 lek pra totali 5600 lek (per klasen e pare deri ne te katerten ) ndersa per klasat nga e pesta ne te nenten variojne nga 8000 deri ne 12000 lek te paperballueshme per 90% te familjeve.

Prinderit kuptuan se sa katile eshte qeveria e droges, kush ka femije ne klasat me te larta nga pesta ne te dymbedhjeten, cmimet e librave jane dyfishuar krahasuar me nje vit me pare dhe kjo tregon se sa fallso jane propaganduesit me librat falas per klasen e pare ne te katerten duke rritur barren tek klasat me te larta dhe duke ju marre perseri parate ne fundin e vitit klasave me te uleta (sa e pa moraleshme).

Nxenes te dashur sidomos ju te klases se pare deri ne te katerten, perdorini librat duke mesuar dhe sfiduar mashtrimet e drejtuesve me te rrezikshem qe sot drejtojne dhe ju garantojme se Partia Demokratike me z. Lulzim Basha sapo te kthehet ne pushtet do subvensionoje librat dhe ato do jene tuajat qe mos stresoheni dhe inpresionoheni per demtime por te mendoni si te pervetesoni sa me shume njohuri dhe te shkelqeni ashtu si cdo zemer prindi deshiron.

Zoti ju bekofte femije dhe mesimdhenes te dashur SUKSESE.

REALITETI ESHTE KY…

Kryetari Dega E PD Librazhd
Bujar Vreto
11-09-2019

v