E bujshme! Valon Berisha shpallet nga BBC lojtar i ndeshjes ndaj Anglisë

Lojtari i Kosovës, Valon Berisha, është shpallur lojtar i ndeshjes nga mediumi prestigjioz britanik BBC. Berisha ka marrë notën 7.54.

Valoni e kaloi në epërsi Kosovën pa kaluar as 40 sekonda. Edhe goli i tij i dytë personal Anglisë, ia shënoi shumë shpejtë në fillimin e pjesës së dytë.

Berisha: Krenar që jam pjesë e Kosovës

Pasi i shënoi dy gola në ndeshjen e djeshme kundër Anglisë, Valon Berisha është shprehur krenar që është pjesë e skuadrës së Kosovës, duke shtuar se nuk e morën rezultatin që e deshën, por se do të vazhdojnë të përmirësohem.

Anglia shënoi fitore me rezultat 5:3 në ndeshjen e mbrëmshme kundër Kosovës, në stadiumin e Southamptonit, “St.Mary’s”, duke i dhënë kështu fund ecurisë së Kosovës prej 15 ndeshjeve pa disfatë.

Berisha e nisi ndeshjen në mënyrën më të mirë të mundshme për Kosovën, duke shënuar gol pas vetëm 35 sekondave lojë, ndërsa e nisi me gol edhe fillimin e pjesës së dytë – duke kombinuar sërish me Vedat Muriqin.

“Krenar që jam pjesë e kësaj skuadre, për ta përfaqësuar gjakun tim, vendin tim e familjen time. Mes të mirave e të këqijave, ne gjithmonë qëndrojmë bashkë. Siç thonë ata: Të rritur nga lufta, më të fuqishëm se frika”, shkruan Berisha në llogarinë e tij në Instagram.

“Frikësojuni vetëm Zotit dhe gjithçka është e mundur. Pas 7 muajve larg fushave për shkak të lëndimit, çfarë kënaqësie është të kthehesh në fuqi, për ta shijuar atë që dëshiron ta bësh. Ndihem i bekuar”.

“Nuk e morëm rezultatin që e donim, do të vazhdojmë të luftojmë dhe të përmirësohemi. Tifozët tanë janë më të mirët në botë, ju falënderojmë. #planiizotit #zotiështëarsyeja #ibekuar #elhamdulilah #eduakëtëlojë #jemidardanët”.

Para se ta vizitonte Southamptonin të martën në mbrëmje, Kosova kishte shënuar 10 fitore dhe kishte barazuar pesë herë të tjera në 15 ndeshjet e fundit. Humbjen e fundit e kishte pësuar në tetor të vitit 2017, në një ndeshje kualifikuese kundër Islandës (2:0) për Kupën e Botës 2018.

Por, Raheem Sterling me një paraqitje brilante, duke shënuar një gol dhe krijuar tri gola të tjera, i ndihmoi “Tre luanëve” të fitojnë dhe ta ruajnë rekordin pa humbje që prej vitit 2009 në ndeshje kualifikuese për Euro apo Botëror.

Skuadra e Gareth Southgate mbetet lidere e Grupit A me pikë maksimale nga katër ndeshje. Kosova e Bernard Challandes, ndërkohë, zbret në pozitën e tretë më 8 pikë, një pikë më pak se Republika e Çekisë në vendin e dytë. Kjo pasi Çekia e mundi 3:0 Malin e Zi.