Ballina Kryesore Kryebashkiaku që bëri Përmetin dhe fshatrat me 24 orë ujë të pijshëm,...

Kryebashkiaku që bëri Përmetin dhe fshatrat me 24 orë ujë të pijshëm, mesazh prekës bashkëqytetarëve

Kryebashkiaku real i Permetit Niko Shupuli, ka ndare me bashkeqytetaret e tij ne rrjetin social FCB, nje mesazh te gjate dhe prekes pas uzurpimit te nje dite me pare, te perfaqesueses se minorances socialiste ne krye te Bashkise.
Zoti Shupuli mes te tjerash rendit perfitimet ne kater vitet e fundit te qytetit dhe banoreve te tij fale investimeve serioze qe ndryshuan teresisht faqen qytetit.

Ndiqni me poshte letren e hapur te zotit Shupuli.
Te nderuar miq !
Te dashur bashkeqytetare!
Ju falenderoj me mirenjohje per besimin qe me dhate kater vite me pare per te patur privilegjin e drejtimit te Permetit ne funksionin e Kryetarit te Bashkise.

Jam perpjekur dhe shpresoj te kem bere me te miren e mundshme duke realizuar premtimet e dhena e per te cilat ju me votuat.
Jam krenar dhe duke lene menjane modestine e tepruar , them me bindje se, realiteti eshte prove e gjalle se Permeti keto kater vite perjetoi nje transformim historik me te madhin qe ka patur qe nga vitet ‘80.

Sot kemi nje qytet me te bukur , me te pelqyeshem per tu vizituar gjate gjithe vitit , me infrastrukture me te mire , me te paster e me te gjelberuar .
Kemi ruajtur traditat me te mira te permetareve si dhe I kemi pasuruar ato me bashkekohoren dhe modernen .
Kemi hedhur hapa te sigurte per zhvillimin e qendrueshem e afatgjate te Permetit turistik.

U perpoqa te krijoj modelin e nje Kryetari normal , qe eshte nje qytetar si gjithe te tjeret e perkohesisht ne detyren e Kryetarit te Bashkise ku qytetaret te mund te trokisnin direkt e pa filtra paraprake ne cdo kohe per te paraqitur shqetesimet e problemet te tyre personale , familjare apo qytetare.

Edhe ne rastet kur nuk kam mundur tu zgjidh dot hallet te pakten sic thote populli I kam qare ato se bashku me ta
Nuk kam hezituar apo paragjykuar por kam bashkepunuar intesivisht me KM , qeverine , donator vendas e te huaj , me kedo pa asnje dallim qe kishte ne dore e mundesi financimi per realizimin e projekteve per zhvillimin e Permetit.

Qershia mbi torte e projekteve te premtuara e realizuara per mua do te mbeten ;
-Furnizimi me uje te pijshem 24 ore /24 ne qytetin Permet si dhe cdo fshat
-Ndertimi i qendres multifunksionale per femijet me aftesi te kufizuara qe do te vihet ne shfrytezim brenda vitit.
-Rikonstruksionin e hyrjes se qytetit ,lulishtes ,sheshit kryesor dhe pedonales.
-Lidhjen e kontrates me Banken Boterore per investimin madhor prej 4.5 milione dollare qe nis se shpejti per ;

Rijetezim te lagjeve te Permetit te vjeter dhe rikualifikim urban te shetitores nga policia tek salla e Kongresit e nga gjykata deri tek kinemaja ,etj
Natyrisht do te kishim dashur te benim me shume sepse nevojat e permetaret meritojne me shume por bera aq sa mund te behej ne kater vite pune intensive .

U kerkoj ndjese kujtdo qe eshte prekur apo eshte ndjere I lenduar nga veprimet apo mosreagimin tim apo nuk kam mundur ti jap zgjidhje problemit qe ka patur por ne asnje rast nuk jam nisur apo kam synuar ti bej ndokujt keq apo ti mohoj te drejten qe i takon.

Falenderoj pa mase cdo Drejtues dhe nepunes te administrates e vecanerisht cdo punonjes te sherbimeve, te ndermarrjes pastrim gjelberimit per perkushtimin e punen e palodhur te bere keto kater vite qe me paga ( ndonese u rriten ne krahasim me mandatet pararadhese ) jo aq sa meritojne per sakrificen qe bejne cdo dite .

Te nderuar miq!
Keto kohe kam lexuar ne rrjete sociale e komente te ndryshme se moskandidimi im ne 30 qershor mund konsiderohet tradheti ndaj qytetareve qe besonin tek une , ashtu sic kishte nder mbeshtetes te mi qe me keshillonin se rikandidimi si I pavarur do te ishte tradheti ndaj subjektit politik qe me ka promovuar ne politike si dhe ndaj anetareve e simpatizanteve te opozites se bashkuar .
Jo ,te nderuar miq !
Une nuk kam tradhetuar asnje .
Kam vepruar sipas bindjeve te mia dhe I kushtezuar nga situata e krijuar .
Respektova deri ne fund kontraten kater vjecare qe pata me votuesit dhe bashkeqytetaret permetare .

Deri diten e fundit kam qene normalisht ne zyre e ne pune duke kryer detyrat e funksionit te Kryetarit te Bashkise .
U tregova mirenjohes , luajal , I respektova dhe nuk e theva besimin qe me dha subjekti politik qe me kandidoi para kater viteve .
Tashme eshte realitet I gjithepranuar edhe nderkombetarisht se me 30 qershor nuk pati zgjedhje por vetem votime te qeta.
Opozita e bashkuar me vendime te organeve te saj drejtuese e bojkotoi 30 qershorin (pavaresisht opinionit tim personal nese duhet te merrte pjese apo jo)

Une nuk mund te behesha pjese e nje farse duke i dhene legjitimitet nje procesi ku qeveria do te bente cdo gje per te garantuar fitoren e perfaqesuesit te saj. Nuk mund te sakrifikoja per nje karrige kryetari bashkie mbeshtetesit e mi duke I bere ata tabele presionesh, hakmarrje e privimesh personale apo familjare per mbeshtetjen qe ata do te me jepnin ne rast kandidimi si i pavarur.

Eshte naïvitet politik te supozohej se ne Permet do te kishte nje ishull qetesie e normaliteti zgjedhor nderkohe qe ne gjithe Shqiperine ishte nje situate e ndezuar e shumkonfliktuale politike .
Te nderuar miq!
Te dashur bashkeqytetare !

Permeti eshte vendlindja ime. Ketu eshte familja ime dhe ku kemi menduar te ndertojme te ardhmen e femijeve .
Do te jem gjithmone I gatshem per te kontribuar dhe mbeshtetur bashkeqytetaret dhe zhvillimin e Permetit.
Do te perkrah e inkurajoj pozitivisht e publikisht cdo vendimarrje te Kryetares se Bashkise (pavaresisht legjitimitetit te emerimit) qe i sherben te ardhmes se Permetit.

I perulem me respekt kujtdo qe me ka mbeshtetur dhe beson tek une.
Koha do ta provoje mirenjohjen time ndaj Permetit dhe bashkeqytetareve te mi.
Ju faleminderit !

Shtatë pyetje Edvin Mafisë për bisedën telefonike me Presidentin Macron!

Sali BERISHA

“Me Macron kam marrëdhënie më të afërt se me shumë të tjerë, kemi komunikim të vazhdueshëm. Ka kërkuar të flasë me mua rreth 1 orë, sa u detyrova të shkoj me vonesë në Asamble. Kemi folur për Evropën dhe rajonin, kaq”. Keto deklaroi ne konferencen e tij te shtypit Edvin Mafia.

Une ketu nuk do komentoj asgje nga keto sepse sipas tij Presidenti i Frances paska keshilltar per Europen dhe Ballkanin kreun e narkoshtetit te vetem ne Europe, Edvin Mafine.

Por ketu do ti shtroj disa pyetje liderit global per drogen, me kete rast shtoj se mjere ai qe i bie ziles apo i hap telefonin Edvin Mafise pasi si rriqen nuk shqitet, nuk shqitet dhe verem te shpife. Kjo eshte dhe arsyeja qe kurre nuk i pranova dhe nuk i dergova nje alo te vetme!

Por ketu dua ti shtroj disa pyetje me rendesi per publikun shqiptar!
Dy pyetje per Edvin Mafine lidhur me biseden e tij me presidentin Makron
1-Pse presidenti anulloi viziten ne Shqiperi te njoftuar me pompe te madhe nga vet Rama ne tetor te vitit te kaluar?
2-Pse nuk te priti ne ne Beograd siç kerkove ti mikut tend te ngushte Vuçiç?

3-Pse anulloi viziten dhe nuk erdhi ne Shqiperi siç ishte njoftuar ministri i jashtem i Frances?
4-A i kerkove te falur presidentit Makron per ate qe u the deputeteve austriak ne prani te deputetit socilalist F.Von V. se ai eshte nje idiot?

5-A u skuqe kur fole me te duke qene kryetar i narkoshtetit te pare ne Europe dhe i rikthimit te monizmit pas 30 vjetesh pluralizem?
6-Si u justifikove per mos plotesimin e asnjerit prej kushteve te vendosura nga keshilli i ministrave te BE per hapjen e negociatave me Shqiperine?

7-A kerkove qe Franca qe ka bllokuar vizat Kosoves pershkak te Shqiperise ti çbllokoje ato?
Nuk po harxhoj pyetje se tashme dihet se cili eshte qendrimi i prere i Frances per hapjen e negociatave per Shqiperine.

Këshilltari i Ramës dhe vëllai i ministres është anëtari i parë i Gjykatës Kushtuese

Ish-Këshilltari i Ramës dhe vëllai i ish ministres së Turizmit Eglantina Gjermeni, Artur Metani është kualifikuar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi për të qenë pjesë e Gjykatës Kushtetuese dhe pritet të konfirmohet si anëtari i parë i saj.

Në Shqipëri, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi po shkon drejt përmbylljes së procesit të përzgjedhjes së kandidaturave për 6 vende vakante në Gjykatën Kushtetuese dhe për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë

Këshilli njoftoi sot se ka lejuar vijimin e procesit për kandidaten Elsa Toska dhe ka ndërprerë procedurat për 7 kandidatë të tjerë për në Gjykatën Kushtetuese. Në total deri tani janë 5 emra që kanë kaluar, ndërsa 12 kandidatë janë rrëzuar. Në listë janë dhe dy kandidatë të tjerë në pritje të shqyrtimit.

Procesi konsiderohet si tejet i rëndësishëm pasi mund të bëjë të mundur përzgjedhjen e 6 anëtarëve të Gjykatës së Kushtetuese të cilët pas intervistimit dhe vlerësimit me pikë nga Këshilli do të emërohen 3 nga presidenti dhe 3 nga parlamenti. Në këtë mënyrë, Gjykata Kushtetuese mund të rinisë funksionimin ndonëse me numër të reduktuar. Ndërsa për 3 anëtarët e tjerë do të duhet të pritet plotësimi fillimisht me anëtarë i Gjykatës së Lartë.

Pavarësisht numrit të lartë të kandidaturave edhe për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, ata që kanë kaluar deri më tani, për të vijuar procedurën, janë vetëm dy, Artur Metani, drejtuesi aktual i Avokaturës së Shtetit, dhe Artur Malaj, gjyqtar në Gjykatën administrative të Apelit.

Malaj është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, kërkoi menjëherë që çështja t’i kalojë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit (KPA). Gjatë seancës në KPA, Komisioneri publik deklaroi se i ishin vënë në dispozicion vetëm në muajin qershor dy dokumenta të cilat nuk kishin qenë pjesë e dosjes që KPK i kishte përcjellë atij për rastin e gjyqtarit.

Ndonëse fillimisht apelimi është bërë për çështjet e pasurisë së Malajt, ndaj të cilave janë hedhur hije të forta dyshimi, Komisioneri publik në ankimimin shtesë ka përfshirë dhe dy denoncime të mbërritura në adresë të gjyqtarit. Pasuria e Malajt ka qenë pjesë dhe e investigimeve të mediave.

Në muajin tetor të vitit të kaluar, Birn publikoi një artikull të gjatë, ku ngriheshin pretendime serioze se gjyqtari kishte fshehur deklarimin e një vile 3 katëshe në qytetin e Vlorës.

Ndërkohë Kolegji i Posaçëm i Apelimit, shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Gent Osmani, i cili është njëkohësisht dhe anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Zotit Osmani ju deklarua si problem, mos rakordimi i të ardhurave dhe shpenzimeve në vitet 2011-2013. Pak muaj më parë me një vendim që u shoqërua me polemika, Kolegji shkarkoi dhe anëtaren tjetër të Këshillit të Prokurorisë, Antoneta Sevdari.

Skandali në mes të Tiranës, qytetarëve u rrëmbëhet nga Rama e Veliaj prona me hipotekë

Qytetarët kanë denoncuar tek “qytetari dixhital” i ish KRyeministrit rrëmbimin që I është bërë pronës së tyre në zemër të Tiranës nga Rama dhe Veliaj. Qendrime kriminale banditeske ndaj prones private te qytetareve! Zyrtare bandite duan tu marrin pronen per klientelen e vet qytetareve, iu saldojne dyert e dyqaneve.

Nuk pyesin per procese gjyqesore.
Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. sb
I nderuar Z.Berisha
Te kam ber nje shkrim para ca kohe per problemin qe na ka zen neve si pronar te ligjshem te dyqaneve qe ndodhen ne rrugen e kavaje, Eshte ber dhe mediatike ky problem z. Berisha.

Policia e shteti pa asnje lloj dokumenti me urdher te prefektes se Tiranes shkojn ne oren 5/45minuta dhe kycin dyqanet dhe rrethojn vendin sikur kishte ndodhur krim , ku ne keto dyqane i kemi me certifikate prondie si dhe pronar trualli .

Nuk kan mjaftusr drynat qe mbyllen dyqanet tane pa asnje lloj te derjte qe po na grabidin pronat ne mes te dites keta kusar po mbrem naten me po me urdher te prefektes se Tiranes kan ber dhe saldimet e qepenave z. Berisha nuk dim se cfare te bejm policia e shteti nuk jep as dhe nje lloj shpjegimi kem urdher thon te lutem beni ndonje gje per ne hallexhinjet se mbanim familjet me buk me ate pron .

Po te bente rruga apo ne interes publik po ky ishte fati jon po jo jo se aty eshte interes i madhe do privatizihet ajo ndertes dhe do behet pallat z. Berisha ky eshte shteti ky eshte edi rama , ky eshte erjon velia , kjo eshte prefektja e Tiranes qe po na grabidin pronat ne vitin 2019,

Po ti nis fotot qe bera tani se cfar kan ber fhe si po vepron ky shtet i korruptuar
Ju faleminderit , besoj se ksaj radhe do e beni publike dhe mediatike se me te vertet ky eshte nje tmerr per kete popull kaq te vuajtur po ku po shkaterron gjithcka z Berisha Jo kerkoj ndjes per shqetesimin.Shifi dyqanet jan te kycur dhe te salduar pa drejtesisht z.Berisha

Dhe nje her
Ju daleminderit ..
Merespekt
Pershendetje z.Berisha
Sa per tua ber te ditur gjith historin e dyqaneve!
Ne jemi negjyq se kan nxjer nje vkm per shpronsim ku thuhet ne vkm kthim ne indetitet ku keto dyqane kane qen dyqane qe ne kohen e zogut, kohen e monizmit , dhe ne demokraci u privatizuan keto dyqane .

Prefektja e Tiranes i ka berdisa her komisariati (tre) po nuk e kan zbatuar urdherin e prefektes
Tani sic thon ka ardhur N/prefekt baxhanaku i Sander Lleshaj ministrit dhe ky e ka ber kte bashk me prefekten pa asnje lloj urdheri apo dokument perkates te formes prer

Ku ne jemi ne gjyq ne Apel dhe nuk eshte zhvilluar gjyqi akoma kjo
Zonj me koken e vete nuk e dim po dhe ne kohen e monizmit nuk veprohet ne kete menyr po na tmmerrojn me vepriet e masat ekstreme qe marrin kta oligark .
Ktoj dokumentat super te rregullta Dhe si dem shperblim me vendim vkm e ka cilesuar me vlern e 15 mij Euro dhteti i Edvin rames

Exit mobile version