Librazhdi nderon dy poetët martirë!

Qytetaret e Librazhdit i nderojne martiret…
Hipokrizia dhe ligesia rilindase i rivret ata…

Sot e 42 vjet me pare, regjimi kriminal qe themelet e tij i kishte ndertuar me gjakun e te pafajshmeve, pushkatoi dy djem ne lulen e rinise, dy poete ne kulmin e veprimtarise, dy liridashes qe kurre nuk u tunden nga kauza per te cilen thuren vargje me aq pasion e vlere te mencurise.

Regjimi, brutal i dhunshem dhe nenshtrues ngriti akuza, rekrutoi spiune, aktivizoi komuniste e sigurimsa dhe coi amanetin e mafiozeve, se djemt duhen pushkatuar jo vetem per idete, vlerat, dyert e medha, jo vetem per vargjet, mencurine, punen por per te nenshtruar pjesen tjeter te familjes, bashkezonasve dhe gjithe popullit.

Sa e tmershme kur plumbat zbrazeshin ne trupin e Vilsonit dhe Gencit, sa e tmershme kur komunistet duartrokisnin se po vrasim dy armiq, dy njerez gje na prishin rehatine, dy njerez qe nuk pranojne regjimin dhe poshtersine e miopeve qe sduan lirine.

Poetet, vlerat e lirise qe endren dhe vepren e tyre e lane ne mes jo nga zoti por dora e gjakatareve sot do ishin mes nesh dhe vepra do kishte dimesione te tjera, do ishte frymezim per shqiptaret, ballkanasit, europianet dhe me gjere sepse pena e tyre ishte e mprehte dhe mendja e ndritur qe ska te krahasuar me askend ne llojin e vet.

Regjimi i kriminalizuar vazhdon ti kete rrenjet e thella, vazhdon ta rrenoje kete popull te vuajtur duke e viktimizuar dhe shkaterruar te tashmen dhe erresuar te ardhmen, saharaja me e gjalle se kurre,te rinjte e te rejat po largohen nga toka e baballareve, ku uji rrjedh nga te kater anet dhe eshte me e thate se kurre.

Martiret,Vilsoni dhe Genci u pushkatuan per lirine dhe demokracine por ata nuk e dine se dhe pas 42 vjeteve bijte e eterve po vazhdojne me arrestime politike,po punojne me cdo forme per te shkrire opoziten dhe te krijojne fasaden.

Sa te turpshem jane,sa te neveritshem jane,sa fasadiste jane, sa hajdute jane nuk do ti besonte askush qe nuk e prek realitetin,por ju poete, ju mijera te pushkatuar dhe denuar,ju mijera te iternuar dhe debuar ju japim fjalen se sdo lejojme me te kthehet diktatura,sdo lejojme me te braktiset vendi,sdo lejojme me qe hajdutet te boshatisin xhepat e qytetareve. E them kete me besim te plote se jane bere bashke te djathte e te majte per te shporrur kete grusht njerzish mafioze qe deviza e tyre eshte pershtatja e territorit si vend funksional per trafikun e organizates kriminale me emrin rilindje.

Poete, ju jemi borxh per gjakun tuaj…
Shqiperia ka nevoje per bashkim kunder se keqes dhe clirimin e lirise qe eshte futur ne erresire te plote nga kaviet e rilindura…

Zoti e bekofte popullin e Librazhdit dhe te mbare Shqiperise.

Bujar Vreto
Kryetar i PD Librazhd

2 27

3 22

4 13

8 1

5 8

6 2

7 1