BBC: Shqipëria sot po bën zgjedhje, si asnjëherë tjetër që prej vitit 1990, gjysmë shekulli nga rënia e  komunizmit

Mediat ndërkombëtare kanë kthyer vëmendjen nga Shqipëria në këtë 30 qershor. Sot Shqipëria është drejtuar në zgjedhje lokale, ku do të zgjedh 61 bashkitë e vendit. Këto zgjedhje janë ndryshe nga të tjerat, pasi nuk merr pjesë opozita në zgjedhje. Në lidhje me këtë ngjarje ka shkruar sot dhe BBC.

SHKRIMI I PLOTË

Shqipëria është vendosur për zgjedhje, si asnjë herë tjetër, që nga 1990. Kryeministri Edi Rama ka bërë fushatë të vështirë për zgjedhjet lokale të së dielës, edhe pse kandidatët e tij socialistë nuk përballen me  opozitën në kutitë e votimit. Pjesa kryesore e opozitës ka bojkotuar, por ka nxitur militantët të mbeten të qetë. Presidenti Ilir Meta ka nxjerrë një dekret për të shtyrë zgjedhjet, por zoti Rama e ka hedhur poshtë atë dhe ka filluar lëvizjet për të shkarkuar presidentin. Për muaj të tërë, opozita ka mbajtur protesta që kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit dhe zgjedhjet e reja të përgjithshme. Ata akuzojnë z. Rama për mashtrimin dhe korrupsionin e mëparshëm elektoral, i cili e mohon.

Çfarë po ndodh të dielën?

Votimi po ecën përpara, me kritikët që e quajnë atë thjesht, jo zgjedhje duke pasur parasysh mungesën e konkurrencës. Disa kryebashkiakë lokalë të opozitës kanë përdorur kompetencat e tyre për të ndaluar përdorimin e ndërtesave publike, siç janë shkollat, si vendvotime. Mbështetësit e tyre janë përleshur me policinë dhe në disa raste kanë djegur materialet zgjedhore. Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike më të madhe të opozitës, ka qenë nën presionin ndërkombëtar për të frenuar militantët. Në prag të votimit, ai u kërkoi mbështetësve të përmbahen nga dhuna. Rama ka qenë pa mëshirë duke tallur atë, presidentin dhe gruan e presidentit, i cili tani drejton një nga partitë e opozitës.

Çfarë po shkakton kjo konfrontim?

Rama në pushtet që nga viti 2013 fitoi zgjedhjet e fundit parlamentare në 2017. Në fillim të këtij viti, opozita pretendoi se votimi ishte “blerë”. Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar biseda telefonike të përgjuara që opozita thotë se provon akuzat e tyre. Rama ka hedhur në gjyq në një gjykatë gjermane. Çdo rezultat që nga zgjedhjet e vitit 1991, i cili u zhvillua një vit pas rënies së komunizmit është kontestuar. Këtë herë, megjithatë, opozita shqiptare mori hapin e pashembullt të dorëzimit së mandateve të tyre parlamentare në bllok. Taktika e tyre duket i ka dëmtuar. Ata kishin shpresuar të prishnin punën e parlamentit dhe të detyronin qeverinë të tërhiqej.

A ka ndonjë shpresë për pajtim?

Nuk ka gjasa. Tradicionalisht, fituesit e zgjedhjeve në Shqipëri kanë miratuar një “qasje të fituesit merr të gjitha” dhe opozita shpesh ka parë protesta në rrugë si të vetmen zgjidhje. Diplomatët perëndimorë kanë qenë të zënë me ndërmjetësimin për të mundësuar votimin e së dielës të vazhdojë pa dhunë. Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka vendosur vëzhgues të zgjedhjeve. Raporti i tyre fillestar nënvizon sfidat me të cilat ballafaqohen. Krerët e Bashkimit Evropian po vlerësojnë nëse do të fillojnë negociatat e anëtarësimit për kombin ballkanik, gjithashtu një aleat i NATO-s. Një vendim që pritet në tetor mund të varet nga rezultati i ushtrimit të së dielës.