Gjykata liron nga burgu 13 të fundit e protestës së 11 majit, policia e Llesh kimikut nuk ka prova

Janë lënë të lirë pas më shumë se një muaji nga data e arrestimit, 13 protestuesit e 11 majit. Lirimi i tyre u bë pë mungesë provash.

Pasi i kishte lënë 1 muaj kohë që të sillte prova për 13 qytetarët e arrestuar nga Policia, prokuroria u dorëzua.

PD kishte deklaruar më herët se ata janë të burgosur politikë, që mbahen në burg pa asnjë provë.

Emrat 

Nga protesta e 11 majit, u dërguan në Spitalin e Traumës plot 19 të lënduar, nga të cilët 14 ishin efektivë të policisë, 4 protestues dhe 1 operator.

Emrat dhe masa e sigurisë për 50 protestuesit e arrestuar më 11 maj 

Gjykata vendosi masën e sigurisë “Arrest me Burg” për shtetasit:

Sami Çela; Amdi Begaj; Drilon Çela; Ardit Boçi; Krenar Potka; Sajmir Pira; Edlir Saraçi; Elgert Gjoni; Gurali Metko; Aleksandër Palaj; Marko Bibaj; Zef Ndoci; Gerjon Rama; Klajdi Halili; Orgest Memaj; Fatjon Gjokrosa; Armand Gjoci; Vition Gjoci; Leonard Hastoci dhe Emiljan Gega.

Gjykata vendosi masën e sigurisë “Arrest shtëpie” për shtetasit:

Armend Picakun; Aleksandër Çela; Arjan Rexhepi; Gjovalin Vokrri; Ervin Bami; Madrid Ulqinaku; Isuf Peqini; Ergis Luku; Erjon Gjoka; Dylber Gjoka; Emiljan Gjoci.

Gjykata vendosi masën e sigurisë “Detyrim paraqitje” për shtetasit:

Ilir Rexhepi; Ronaldi Leka; Alberto Bregu; Elvis Pira; Ibrahim Potka; Enea Hoxha; Angjelin Lleshaj; Gjergji Biba; Mateo Shahini; Ledio Drazhi; Erdi Kollari; Igli Bardhi; Fatjon Fufi; Bob Maluka; Hermest Shukulli; Florjan Uku; Kristian Arapi; Arsel Memaj; Anxhelo Jonuzi.