Përgjimet e krimit elektoral, Drejtori në ministrinë e Brendshme: Duhen 50 mijë lekë për votë

Në përgjimin e katër është dialogu në mes Arben Keshit drejtor në Ministrinë e Brendshme, ku flitet për votimet në Dibër.
Bashkëbiseduesi i Keshit thotë se njëri kërkon 200 mijë lekë për 4 vota, nga 50 mijë lekë për votë.
Më pas ai i thotë se nga ana ime i ke të gjitha punët e mbaruara.

Në përgjimet e Bild ka dalë edhe Atan Gaçi, ish deputeti socialist, burri i ministres Olta Xhaçka i cili falenderon drejtorin e policisë Arben keshi për rrezultatin e zgjedhjeve në Dibër. Ai thote se rrezultati është merite e tij dhe ky është edhe mendimi i shefit të madh Edi Rama. Për punën e bërë me rrezultatin e zgjedhjeve në Dibër, Këshi kërkon si shpërblim kthimin në Tiranë.

E realizove objektivinNë përgjimet e dosjes 339 është edhe kryeministri Edi Rama. Gazeta gjermane “Bild”, ka publikuar sot një audio-përgjim të ri, ku dëgjohet kreu i qeverisë, Edi Rama, duke komunikuar me një person të quajtur Arben Keshi, drejtor në Ministrinë e Brendshme në 2017.

“ BILD tani publikon regjistrime të gjera telefonike – të bëra nga hetuesit shqiptarë – për të treguar për herë të parë se ka pasur një plan sistematik të partisë socialiste në pushtet të kryeministrit Edi Rama për të manipuluar zgjedhjet në vitin 2017! Objektivi: mashtrimi elektoral, blerja e votave, shantazhi i votuesve të opozitës.”, shkruan gazeta gjermane. Rama e pyet zyrtarin e Ministrisë së Brendshme nëse ishte realizuar objektivi apo jo. Dëgjoni në videon më poshtë bisedën mes Ramës dhe Arben Keshit.

Pergjimi nr.1
Arben Keshi: Po shefi.
Edi Rama: Hë mo si duket.
Arben Keshi: Mirë te pritshmërie jemi.

Edi Rama: E ke realizuar objektivin thua?
Arben Keshi: Them që po. Tani me pjesën e atyre komisionerëve, e kemi realizuar.
Edi Rama: Ashtu ëëë?
Arben Keshi: Po them që po.

Edi Rama: Po ata maskarenjt kishin bëërë presione me thanë?
Arben Keshi: Po deshën të me kapnian mua, por ajo ndodhi pas dy minutash që unë u futa te stafi, se po me pritshin te hoteli ku fleja.
Edi Rama: Çfarë do të bëshin ty ata?
Arben Keshi: Ishin ja 50 veta. Ishte kjo pjesa e presionit, me goditje me kështu. Ai është legen, ai Flamur Noka është…
Edi Rama: Po ku ta del dot ty Flamur Noka more.

Arben Keshi: Dhe ky djali sa doli, sa më la mua, dhe ata kujtuan se jam dhe unë në makinë. Ishin 50 veta, jo se bënë ndonjë gjë, e goditën, por problemi është se ikën dhe si kapën dot.
Edi Rama: Më mirë, mo u hap, çi do sherret. Nigjo, ti mendon që e kemi realizuar objektivin.