Dinosauri dhe gangsteri Rama duhet të largohet urgjentisht nga politika!

Nga Adriatik R.DOSTI

Reagimi amerikan…

Shqiptarë… mos e humbisni së lexuari…

Dinosauri dhe Gangsteri Rama duhet te largohet urgjentisht nga politika por edhe nga Shqiperia …e le te shkoje te plaket ne Antalia me Aleatin e tij besnik Erdogan…

Shkruan Analisti i njohur amerikan i CNBC – David L.Phillips

Me ne fund …nje qendrim i duhur, i sakte, i qarte dhe tipik amerikan edhe pse jo zyrtar dhe jo ne emer te DASH…ka mberritur nga pertej Oqeanit ne drejtim te Tiranes ku prej kohesh eshte ulur e qeveris kembekryq me krimin krye-horri krye-minister i shqiptareve Edi Rama …

Kete radhe eshte David.L.Phillips – analisti i njohur i CNBC ekspert i zeshem i politikes se jashteme amerikane dhe Drejtor i programit per hapesiren paqesore
dhe te drejtave te njeriut ne Universitetin e Columbias…USA…. qe i eshte perveshur Rames dhe bandes se tij si askush tjeter deri me tani …

Ja me poshte shkrimi i permbledhur e i sakte i analistit amerikan ne fjale…

…Rama duhet te largohet urgjentisht nga posti i kryeministrit dhe te heqe dore nga politika… e nis artikullin e tij Phillips…

Presidenti Meta me te drejte dhe ne baze te kushtetutes c’dekretoi daten e zgjedhjeve lokale te parashikuara te mbaheshin me 30 qershor…por ky veprim i Presidentit nxiti Ramen ta kercenonte ate me shkarkimin nga posti qe mban…

Sulmi i Rames eshte nje perpjekje e hapur e tij per te kosoliduar pushtetin me te gjitha menyrat…duke margjinalizuar kundershtaret e tij qe kerkojne qeverisje me te mire dhe pergjegjesi per korrupsionin..vazhdon autori….

Sulmi i Rames ndaj Metes ka te beje me se shumti me marrjen plotesisht ne duart e tij te te gjitha llojeve te pushteteve ne Shqiperi permes gjuhes e veprmit te arrogances e konfrontimit…

Departamenti amerikan i shtetit nese vertet e sinqerisht e mbeshtet Reformen ne Drejtesi ne Shqiperi duhet menjehere te distancohet nga politikanet shqiptare si Edi Rama…

Sepse Rama po vepron me teper si nje Gangster se sa si nje Burre Shteti….thekson analisti i njohur amerikan..

Mijera shqiptare jane ne proteste prej muajsh te tere pasi ata tashme besojne e jane te bindur se Rama ne bashkepunim me banda te organizuara kriminelesh e banditesh ne disa qytetet e rethe te vendit …ju kane vjedhur Votat…

VOA kohet e fundit ka qene teper kritike ne disa komente te sajat per menyren e qeverisjes se Rames dhe perpjekjeve te tija per te pasur gjithcka nen kontrollin e vet…sepse…

…..Rama eshte bere nje siklet kombetar per Shqiperine e shqiptaret ndaj eshte koha qe ai te shkoje…

Largimi i Rames nga politika sipas Phillips duhet te jete pjese e planit 4 pikesh per te stabilizuar Shqiperine…dhe ky plan mund te funksionoje vetem me mbeshtetjen e perkrahjen e SHBA-ve…

1-Rama menjehere duhet te jape doreheqjen si kryeminister …ai do merrte imunitet nga ndjekja penale me kusht qe te heqe dore perfundimisht nga politika ne te ardhmen..

2-Te krijohet nje qeveri e perkoheshme multi-partiake teknokratike per te menaxhuar ceshtjet politike dhe ekonomike te vendit

3-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Shqiperise te rikonstituoet me pjesmarrjen e eksperteve nga zyra Zgjedhore e OKB..dhe Zyra e OSBE per Institucionet Demokratike dhe te Drejtat e njeriut…

4-KQZ e rindertuar do te mbaje zgjedhje lokale dhe kombetare ne harmoni me 30 qershor te 2020,,ku vezhguesit vendore dhe nderkombetare do te punonin per te siguruar qe fletevotimet te jene te lira dhe te ndershme ..

Zv. sekretari amerikan i shtetit per ceshtjet europiane M.Palmer pohon se SHBA …eshte e perkushtuar te perdore te gjitha mjetet demokratike e qe duhen per te mbeshtetur luften kunder krimit te organizuar, per te mbeshtetur llogaridhenien, luften kunder krimit e korrupsionit, transparencen e nje qeverisje te mire etj…

Tingellon bukur por biseda eshte e ”lire” ka theksuar jo pa ironi eksperti amerikan Phillips…

SHBA -te jane ne anen e gabuar te debatit te brendeshem politik te sotem ne Shqiperi dhe se pari Amerika duhet te beje pergjegjes Ramen qe urdheroi policine e tij per te perdorur dhunen dhe gazin lotsjelles kunder proestuesve opozitare dhe lirise se shprehjes…

Departamenti yne i shtetit gabon rende teksa fajeson Opoziten per ushtrimin e lirise se protestave dhe lirise se shprehjes.. ne vend qe te fajesoje rende Ramen per menyren se si ju eshte pergjigjur protestave dhe protestuesve ….ben te kunderten…

Rama duhet kritikuar e fajesuar rende edhe per kufizimin e kontrollin mediatik si dhe ligjin e nxjerre me kete rast…thote Phillips…

Pse SHBA qendrojne prane Rames kur ai kaq qarte shihet se eshte nje pjese e madhe e problemit?…pyet jo pa shqetesim autori…

Sjellja e Rames sjell vetem turp per shqiptaret e nderuar …fjalori i tij i ndotur eshte gjuhe e pa hijeshme per nje zoteri jo me pak se kreu i qeverise…

Rama i dale jashte binareve denigroi Zerin e Amerikes teksa e etiketoi si ”kazan plehrash”…ai miratoi ligjin qe kufizonte lirine e mediave c’ka u denua ashper nga Federata Europiane e Gazetareve . Qendra Europiane per Lirine e Medias , PEN International dhe Reporteret pa kufij …

Largimi i Rames perpos qe i ben mire vertet Shqiperise do te krijonte gjithashtu nje hapesire te re dhe ndryshe ne vete udheheqjen e re te PS…

Institucionet e Shqiperise …jane ne rremuje …pa gjykate Kushtetuese..me Kryeprokurore te perkoheshme te komanduar … pa Gjykate te Larte…me KQZ partiake…etj etj…

Publikimet e pergjimeve mafioze qe beri publike Bild e rendojne se tepermi vete Ramen e qeverine e tij qe eshte ne pushtet qe prej 2013,,,e ne vazhdim ..

Largimi i Rames do te rriste besimin e shqiptareve tek demokracia…dhe do tu jepte me shume frymemarrje partive te tjera politike ne vend…

Une nuk kam asgje personale me te por ai duhet te largohet sa me pare…thote ne fund te shkrimit te tj David L.Phillips …duke shtuar se ….

…..Dhe ky lloj Dinosauri ..pas largimit mund te shkoje ne Antalia e te plaket se bashku me Aleatin e tij besnik Rexhep Tayyip Erdogan…

Une kam 30 vjet qe punoj per ceshtjen shqiptare dhe e kam dashur dhe e dua Shqiperine ndaj me dhimbset ai vend e ai popull….perfundon shkrimin e tij Phillips…