Kreu i PDIU flet pas daljes nga Presidenca: Rama t’i thërrasë arsyes, është koha për…

Në vazhdën e takimeve që ka zhvilluar sot Presidenti i Vendit ishte dhe takimi me Kryetarin e PDIU-së, Shpëtim Idrizi. Në përfundim të takimit Shpëtim Idrizi deklaroi:

“Është koha  dhe momenti që ata që e kanë në dorë t’i thërrasin arsyes. Momenti i rëndësishëm për demokracinë.

Kauza e opozitës janë zgjedhjet të lira dhe të ndershme

Kemi parë gjithë këto ditë çudira  të mëdha.

E kanë bërë KQZ si gjykatë.

Akti i Presidentit ka natyrë individuale, por e drejta e dekretimit të zgjedhjeve është e presidentit. Pluralizmi politik,  është ajo që shqipëria të bëjë zgjedhje të lira dhe të barabarta.

Është koha e përgjegjësisë politike, që forcat politike të bëjnë një pakt të madh.

Edi Rama duhet t’i thërrasë arsyes”.

Idrizi iu përgjigj edhe pyetjes së gazetarëve se, nëse ishte i gatshëm të ulej në një tryezë me Edi Ramën. “Kur bëhet fjalë për tryezë, çdo njeri që është kryetar partie duhet të jetë aty”, tha Idrizi.