Tjetër media botërore godet Ramën: Në Shqipëri me paratë e drogës blejnë votat, baronët të lidhur me ata që drejtojnë vendin

“Paratë e drogës janë një pjesë thelbësore e sistemit demokratik të Shqipërisë, sepse mënyra më e mirë e sigurimit të votave është t’i blejnë ato me para në dorë dhe gjeneratori më i mirë është tregtia e drogës.

Një studim i financuar nga BE, i cili u zhvillua nga viti 2016 deri në vitin 2019, zbuloi se një shifër prej 20.7 përqind e shqiptarëve u ofrua para ose favorizime në këmbim të votës së tyre.

Në janar, u zbulua se bandat e kokainës me sukses manipuluan zgjedhjet duke blerë votat. Afrim Krasniqi, kreu i Institutit Shqiptar për Studime Politike, tha se roli i bandave kriminale në fushatën zgjedhore të vitit 2017 ishte më i madh se roli i partive politike.

“Sot, ka një përshtypje të përgjithshme se askush nuk është në gjendje të fitojë zgjedhjet pa mbështetje nga grupe të tilla”, tha ai.

Kështu shkruan ndër të tjera në një artikull të gjatë media kanadeze vice.com, duke pasuar në këtë mënyrë denoncimin e bërë një ditë më parë nga prestigjozia gjermane BILD.

Në artikullin e medias kanadeze theksohet se trafikantët shqiptarë kanë krijuar linja direkte të furnizimit me kokainë nëpërmjet Amerikës së Jugut dhe porteve në Belgjikë dhe Holandë.

Në shkurt të vitit të kaluar, policia kapi 613 kilogramë kokainë të fshehur në një dërgesë të bananeve nga Kolumbia pasi arriti në portin e Durrësit.

Gjithashtu ka pasur një rritje të kriminelëve të dyshuar me origjinë shqiptare të vrarë në Amerikën e Jugut. Në 2017, Remzi Azemi, një shqiptar nga Kosova dhe trafikant i dyshuar i kokainës, u vra me një mënyrë në stilin e bandës, ndërsa udhëtoi me familjen e tij me një makinë të blinduar në Guayaqil, Ekuador.

Një vit më parë, Ilir Hidri, një tjetër shqiptar i dyshuar për përfshirje në trafikun e drogës, u vra në të njëjtin qytet.

Shqipëria është unike në Evropë, sepse baronët e saj të drogës nuk janë të arrestuar, por të lidhur me ata që drejtojnë vendin.

Media kanadeze në artikullin e saj shkruan se Edi Rama është kryeministër i dy ministrave të  Brendshëm të përfshirë në skandale lidhur me drogën.

I pari, Saimir Tahiri do të dalë në gjyq më vonë këtë vit me akuza për trafik droge dhe korrupsion. Emri i Tahirit u përmend në një përgjim të anti-mafies italiane në lidhje me ndihmën në trafikimin e kanabisit dhe kontrabandën e armëve Kalashnikov. Tahiri mohon akuzat kundër tij. Ai u zëvendësua nga Fatmir Xhafaj, ndërkohë që ministri i Brendshëm u largua vitin e kaluar pasi vëllai i tij Agron, u burgos për shtatë vjet për trafik droge në Itali. Megjithëse nuk ka prova që Xhafaj kishte ndonjë përfshirje të drejtpërdrejtë në krimet e vëllait të tij, presioni politik brenda dhe jashtë vendit ka mundësuar që Rama të hidhte poshtë ministrin e tij.

Në 2017, Ermal Hoxha u burgos për 10 vjet për përfshirjen e tij në një operacion për të trafikuar 120 kilogramë kokainë nga Amerika Latine në Evropën Perëndimore. Megjithatë, Ermali nuk u ngjit nëpër rangjet kriminale nga lagjet e varfëra të Shqipërisë; ai është nipi i diktatorit famëkeq komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, i cili drejtoi vendin për 41 vjet deri në vdekjen e tij më 1985.

Askush nuk ilustron afërsinë midis elitës shqiptare dhe lojtarëve të saj të drogës, apo historinë se si ky shtet po shfaqet si narkotiku i parë i Evropës, me Klement Balilin, një pronar i hotelit luksoz, ish-nëpunës civil dhe i përshkruar në urdhër arrestimin të tij nga grekët si “Pablo Escobar i Ballkanit”.

Një dosje prej 10,000 faqe e përpiluar nga qeveria greke, dhe e shqyrtuar nga VICE, përshkruan perandorinë transnacionale të narkotikëve të organizuar në mënyrë të përpiktë, një miliard dollarë, të ndërtuar mbi kanabis dhe kokainë dhe duke u futur në vende të tilla si Italia, Greqia, Gjermania dhe Britania e Madhe.

2 3

1 3