Media zvicerane: Shqipëria prodhon 900 ton kanabis në vit, qeveria e përfshirë…

Media zvicerane NZZamSonntag, i ka kushtuar një artikul kultivimit të drogës në Shqipëri. Ajo shprehet se, droga ka kapur shtetin.

Barinjtë çuan policinë në fushë me bimë të gjelbra të ndritshme, por zyrtarëve nuk u interesonte. Ishte vetëm një fushë e vogël, thanë dhe ikën. Skena ndodhi kohët e fundit në afërsi të fshatit malor të Pilurit në jug të Shqipërisë – por kjo mund të ndodhte kudo në vend.

Shqipëria prodhon 900 ton kanabis në vit, me një vlerë tregu prej mbi 5 miliardë franga, u vlerësuar pak vite më parë nga Guardia di Finanza. Shumica e marihuanës dhe hashashit për tregun evropian vijnë nga Maroku dhe Afganistani.

Megjithatë, në vitet e fundit, shumë shtete anëtare të BE-së kanë siguruar kanabis nga Shqipëria, siç thotë Qendra Europiane e Monitorimit për Drogën. Është e vështirë të vlerësohet rëndësia e kanabisit shqiptar për tregun në tërësi.

Shteti i vogël i Adriatikut është i përkryer për kultivim: dielli shkëlqen në 218 ditë, dhe peizazhi i shtrirë malor ofron shumë mundësi për kultivim të pazbuluar. Përveç kësaj: Pagat e popullsisë janë shumë të ulëta, gjë që e bën biznesin ilegal me fabrikën e vlefshme edhe më tërheqëse. Pasojat janë shkatërruese: trafikimi i drogës korrupton shoqërinë. Është e vështirë të qëndrosh i pastër.

Shumë pak gjyqtarë të pastër

Në vitin 2014, më shumë se njëqind ton marihuanë u konfiskuan në Shqipëri, duke shkatërruar gjysmë milioni bimë të kanabisit. Dy vjet më vonë kishte tashmë 2.5 milionë bimë. Por me veprimet e asgjësimit edhe sipërfaqja u rrit.

Qeveria po përpiqet të paraqesë veprimet e policisë si një luftë të suksesshme kundër trafikut të drogës: Kryeministri Edi Rama i le zonat e rritjes së drogës në Lazarat 2014 edhe me një veprim të ndërsjellë të marrëdhënieve me publikun nga ana e policisë që evakuoi. Por shumë struktura kriminale nuk u prishën. Vetëm ndërlidhësi më i ulët shkoi në gjykim.

Komisioni Europian, i cili rekomandon pranimin e Shqipërisë në BE, vlerëson në raportin e përparimit të kësaj jave se operacionet policore janë intensifikuar.

“Shqipëria ka kundërshtuar vazhdimisht prodhimin dhe tregtinë e kanabisit në vitet e fundit,” thuhet në raport. Gjithashtu, theksohet se Guardia di Finanza italiane mbikëqyrte sipërfaqen e akumuluar të mundshme: “Gjatë dy sezoneve të korrjes, monitorimi i ajrit ka konfirmuar se në Shqipëri nuk ka patur asnjë kultivim të kanabisit”.

Megjithatë, ky vlerësim është në kundërshtim me Strategjinë Ndërkombëtare të Kontrollit të Narkotikëve të Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të botuar në mars. Ajo thotë: Korrupsioni pengon luftën kundër krimit të drogës në të gjitha nivelet e qeverisjes. Trafikantët e drogës që veprojnë janë kryesisht të pandëshkuar.

Papunësia e lartë dhe sundimi i dobët i ligjit kanë krijuar një mjedis ideal për krimin e organizuar. Megjithatë, reforma gjyqësore përmendet pozitivisht – një projekt që nuk ka ekzistuar në këtë mënyrë më parë. Për dy vjet, të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët dhe në veçanti u janë nënshtruar vetëdeklarimit të pasurisë.

88 nga 140 janë shkarkuar ose kanë dhënë dorëheqje vullnetarisht sepse nuk kanë mundur të shpjegojnë pasuritë e tyre. Pastrimi ka krijuar kaos. Gjykatat më të larta janë prej muajsh jashtë funksioni pasi numri i madh i gjykatësve të korruptuar ende nuk është zëvendësuar. Rastet e rëndësishme mbeten të paautorizuara.

Këtë prill, një ton e gjysmë kanabis dhe dy anije me motor u konfiskuan, pesë shqiptarë dhe dy grekë u arrestuan. Korrierët përdorin barkat e shpejta, por edhe avionë të vegjël – Pipers – për të sjellë drogën në Korfuz ose Itali, shpesh shkon biznesi edhe mbi Malin e Zi.

Pa bashkëpunimin e policisë së korruptuar, kontrabanda nuk do të ishte e mundur. Shumica e tyre janë ato në krye që detyrojnë ata që janë në fund për të marrë pjesë. Një përmirësim i pagës luan një rol të madh. Një oficer policie fiton rreth 400 franga në muaj.

Policët në dilemë

Kushdo që dëshiron të luftojë trafikantët e drogës përkundër stimujve financiarë jeton në mënyrë të rrezikshme. Rasti i hetuesit të rëndësishëm të drogës Dritan Zagani, i cili u arratis në Zvicër në vitin 2015, u bë i njohur. Ai kërkohet nga autoritetet shqiptare për dyshimin e pranimit të parave për informacion. Ai vetë thotë se thjesht e bëri punën e tij shumë mirë dhe zbuloi se cilat rrugë dhe aeroplanë të poshtër janë përdorur nga korrierët e drogës.

Shumë nuk arrijnë të qëndrojnë të pastër. Besimi, nepotizmi, farefisnia, frika, mbijetesa tërheq shumë në makinacionet e korruptuara në kanabis.

Mafia e drogës ka depërtuar thellë në shoqërinë shqiptare. Në tetor të vitit 2017, pas arrestimit të katër italianëve dhe tre shqiptarëve, janë zbuluar biseda telefonike në të cilat Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është emëruar si personi qendror i kontaktit të bandës së kontrabandistëve të drogës.

Marrëdhënia e tij me vëllezërit Habilaj, që sipas të dhënave të Guardia di Finanza italiane kontrollon policinë në qytetin bregdetar të Vlorës dhe tregtinë e drogës atje, ishte gjithashtu e dënuar. Ndër të tjera, Tahiri i kishte siguruar vëllezërit Habilaj me makinën e tij të shërbimit, në të cilën ata mund të vozisnin në një mënyrë të pakontrolluar.

Tahirit i duhej të jepte dorëheqjen si ministër pas disa javësh protesta në vitin 2017. Pasardhësi i tij në postin e ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj u desh të japë dorëheqjen në tetor 2018, sepse vëllai i tij ishte dënuar për trafik droge në Itali.

Partia Demokratike ka kohë që po bën thirrje për një hetim nëse paratë e drogës janë përdorur gjithashtu për të blerë vota në zgjedhjet e vitit 2017. Ajo pretendon se zgjedhjet ishin “vjedhur” dhe se Shqipëria ishte bërë një parajsë prodhuese e drogës nën qeverinë Rama, natyrisht, duke përmendur se kultivimi i kanabisit ishte lulëzuar edhe para se të vinte në pushtet.

Për të larë paratë nga tregtia e drogës, zakonisht përfundon me shitjen fiktive të stacioneve të benzinës, në lojëra të fatit ose në ndërtim. Shumë ndërtesa të ndërtuara nga këto para janë shpesh bosh. Fasadat e tyre të ndritshme duken si simbole të prishjes morale.

Marrë nga NZZamSonntag

715030ca 06a3 4f8f 85bd c9c57906a2ac