Gjyq politik protestuesve, askush nuk trembet më nga kufoma politike Rama

Rama nuk tremb më as me gjyqet politike dhe burgosjet e protestuesve sikurse bëri sot në Gjykatën e Tiranës.
Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e arrestit me burg për 20 nga personat e arrestuar për shkak se ishin pjesë e protestës së zhvilluar nga opozita në 11 Maj.

Ndërkohë Gjykata ka dhënë masën e arrestit të shtëpisë 11 persona, ndërsa 19 të tjerë janë lënë me masën e arrestit të shtëpisë.
Vendimi është pritur me protesta nga një pjesë e të afërmve të 50 personave që u arrestuan.

Familjarët kanë hedhur akuza në drejtim të gjyqtarit të çështjes Arben Micko, duke e quajtur atë një vegël të Edi Ramës.
Në dalje të seancës ish-deputetët demnokratë me në krye Edmond Spahon thanë se vendimi ishte marrë në shkelje të ligjit, dhe se e drejta për të protestuar është një e drejtë themelore e çdo qytetari.

“Nuk presim tjetër nga veglat e Edi Ramës. Kur Saimir Tahiri i organizuar për trafik droge hetohet i lirë ndërsa ata që luftojnë për zgjedhje të lira dhe të ndershme futet në punë. Ky është një gjyq politik. Sahit Dollapin e goditën me plumb plastik dhe e rrahën ne shkop gome, keni dëgjuar ndonjë arrestim. Fundi i Ramës është i padiskutuar” tha Edmond Spaho.

Gjykata vendosi masën e sigurisë “Arrest me Burg” për:
Sami Çela; Amdi Begaj; Drilon Çela; Ardit Boçi; Krenar Potka; Sajmir Pira; Edlir Saraçi; Elgert Gjoni; Gurali Metko; Aleksandër Palaj; Marko Bibaj; Zef Ndoci; Gerjon Rama; Klajdi Halili; Orgest Memaj; Fatjon Gjokrosa; Armand Gjoci; Vition Gjoci; Leonard Hastoci dhe Emiljan Gega.

Gjykata vendosi masën e sigurisë “arrest shtëpie” për:
Armend Picakun; Aleksandër Çela; Arjan Rexhepi; Gjovalin Vokrri; Ervin Bami; Madrid Ulqinaku; Isuf Peqini; Ergis Luku; Erjon Gjoka; Dylber Gjoka; Emiljan Gjoci.

Gjykata vendosi masën e sigurisë “Detyrim paraqitje” për:
Ilir Rexhepi; Ronaldi Leka; Alberto Bregu; Elvis Pira; Ibrahim Potka; Enea Hoxha; Angjelin Lleshaj; Gjergji Biba; Mateo Shahini; Ledio Drazhi; Erdi Kollari; Igli Bardhi; Fatjon Fufi; Bob Maluka; Hermest Shukulli; Florjan Uku; Kristian Arapi; Arsel Memaj; Anxhelo Jonuzi.