Basha: Rama nuk ka qenë kurrë miku im, miqtë e tij janë kriminelët, disa janë pronarë mediash, disa…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur edhe interesit të medias nëse do të futet në dialog me Ramën, që e konsideron akoma si mikun e tij.

Basha tha se, Rama nuk ka qenë kurrë miku i tij, por i kriminelëve dhe hajdutëve.

‘Lulzim Basha nuk ka qenë asnjëherë miku i Edi Ramës. Miqtë e Edi Ramës janë kriminelët, disa janë pronarë mediash, disa marrin favore nga Edi Rama, këta janë miqtë e Edi Ramës dhe jo të Bashës. Këtë njeri e ka mundur arroganca, hajdutëria, krimi”.

Më tej Basha tha se, e vetmja rrugë është largimi i Ramës nga pushteti. “Vendosmëria jonë është e padiskutueshme. Zgjidhja jonë politike është vetëm një. Kryeministri i lidhur me krimin duhet të largohet

Qeveri tranzitore dhe një proces demokratik dhe transparent për ta stabilizuar rendin dhe për ti hapur rrugën pastaj një reforme te thellë për ti kthyer qytetarëve sendin më të çmuar që u ka vjedhur kjo qeveri, që është liria për të zgjedhur, për të kthyer fatin e shqiptarëve në duart e shqiptarëve”, tha Basha.

Pyetje- Ndrkombetaret kerkojne dialog pa kushte. Kete e solli sot edhe Edi Rama, qe ju quan ende mik. A jeni te gatshem te dialogoni pa kushte me Edi Ramen?

Pergjigje: Nuk kam qene ansjehere mik me Edi Ramen, kursejani vetes ironine, Edi Rama e ka zgjedhur miqesine e tij, jane kriminele, jane pronare mediash, oligarke qe marrin favore diten dhe naten. Por kjo nuk eshte beteja ime persoanle.

Perballjen me te e kam fituar njehere. Per me teper qe ate e ka mundur krimi, me te cilin erdhi ne pushtet, e ka mundur hajduteria. Kjo beteje behet pikerisht qe shqiptaret te mos jene te detyruar te zgjedhin midin nje njeriu te lidhur me krimin dhe dikujt qe mun dte vije ne poushtet duke u lidhur me krimin. Duke eleminuar krimin nga procesi politik dhe duke u dhene mundesine qytetareve te zgjedhin mes ofertave te verteta. Edi Rama nuk mund te jete kujdestariI nje procesi zgjedhjeve, pasi eshte kapur duke vjedhur 3 pale zgjedhje. Perdhunuesi serial i zgjedhjeve nuk mund te jete kujdestar I zgjedhjeve. Kjo eshte e padiskutueshme, e panegociueshme.

Nuk ka njeri ne Shqiperi te besoje se me edi ramen km, mun dte kete nje rpoces te lire zgjedhor. Ne Europe me keto skandale qe kane ndodhur, edi ramen jo vetem nuk doi te ishte km, por para drejtesie, me gjasa i denuar. Opozita nuk kerkon pushtet ne tavoline.

Ai hodhi poshte sot ofertat publike per nje angazhim te faktorit nderkombetar, PD mirepret cdo anagzhim te faktorit nderkombetar epr te zgjidhur kete krize te thelle. Kjo krize vetem sa do te thellohet nese lihet ne doren e nje njeriu te papergjehshem qe kerkon te mbaje shqiperine peng.

Rruga qe kemi prpara ehste fare e qarte, ne do te vazhdojme aksionin qytetar, duke dnerthurur protestat me alternativen , vizionin per te ndertuar ekonomine, mundesi per mireqenie per te gjithe shqiptaret. Zgjedhje te amrra peng me krimin dhe nga nje kryeminister qe bashkeounon me te, ka mabruar.