Basha: Po ndërkombëtarëve, Rama: Jo amerikanëve dhe gjermanëve!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se, ka mbështetjen e faktorit ndërkombëtar për qëllimin e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme dhe daljen nga kriza e tiranizoni politik.

“Të vazhdojmë të qëndrojnë së bashku ne betejën për liri e demokraci për Shqipërinë si gjithë europa. Kemi mbështetjen e atyre që sqarojnë përqendrimin e pushtetit në një dorë, beteja e nisur po shkon drejt fitores, por ajo që do ta përcaktojnë është qëndrimi, i gjithsecilit prej jush vëllezër e motra, të gjithë të bashkuar për një qëllim. Për të hapur derën e normalitetit politik. Që të jeni ju që e mbani peng qeverinë me votën tuaj dhe qeveria t’ju shërbej ju dhe jo krimit e oligarkisë. Kjo është rruga e vetme drejt europës. Ne jemi të vendosur për çdo rrugë e me çdo çmim për këtë qëllim, për të hapur rrugën e europën”, tha Basha në një konferencë për mediat.

Ai tha se mirëpret “ndihmën  e partnereve tanë ndërkombëtare për të zgjidhur këtë krizë”. Por, kreu i PD-së i mëshoi qëndrimit se, largimi i Ramës dhe zgjedhjet tranzitore janë kusht i panegociueshëm.

“Jam njohur këto 24 orë me qëndrimet e partenreve nderkombetare. U kam komunikuar miqve nderkombetare se e mirepres angazhimn e tyre per zgjidhjen e krizës politike ne vend.

Partia Demokratike dhe opozita kane qene dhe jane gati te e perfshihen ne nje process te vertete politik me ndihmen e partnereve tane nderkombetare per te zgjidhur kete krize dhe per tu kthyer shqiptareve sovranitetit nga nje qeveri dhe parlament ilegjitim. Largimi i Edi Rames është çelësi qe i hap rrugën këtij procesi politik.

Nje qeveri tranzitore me detyra te eprcaktuara qarte. Te gatshem te diskutojme edhe per detyra e reforma te tjera kushtetuese e zgjedhore qe askush ne te ardhmen te mos kete me mundesi te marre peng vendin, duke marre peng zgjedhjet. Duke krijuar nje shumice te oakices qe sundon mbi shumicen e pakices. Parmet qe udhehqehin europen do te jene ato euripaine. Precedentet nuk mungojne, as ne 91 as ne 97, as ne rajon, mungon vetem vullneti I atij qe mban peng vendin. Ky eshte qendrimi me driteshkruter qe nje politikan shqiptar ka mbajtur ne keto 29 vjet. Kjo krize e thelle politike nuk mbyllet me propaganden bajate te ertv”.

“Asnjë shqiptarë nuk beson më se është zgjidhje me Edi Ramën. Nuk ka njeri në Shqipëri që me Ramën kryeministër beson se mund të ketë zgjedhje.

Opozita nuk kërkon pushtet në tavolinë, kjo është arsyeja pse kemi paraqitur zgjidhjen më të drejtë politike. Me Ramën Kryeministër nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë koncensus politik. Vetëm largimi i tij i hap rrugën një koncensusi politik”, shtoi Basha

Basha: PD dhe opozita kanë qenë dhe janë gati të përfshihen në një process të vërtetë politik me ndihmën e partnerëve ndërkombetarë

Largimi i Edi Ramës është çelësi që i hap rrugen këtij procesi politik

Jam njohur keto 24 ore me qendrimet e partenreve nderkombetare. U kam komunikuar miqbvevenderkombetare s ee mirepres angazhimn e tyre per zgjidhjen e krixzes politike ne vend. PD dhe opozita kane qene dhe jane gati te epfshihen ne nje process te vertete politik me ndihmen  e partnereve tane nderkombetare per te zgjidhur kete krize dhe per tu kthyer shqiptareve sovranitetit nga nje qeveri dhe parlament ilegjitim.

Largimi i Edi Rames eshte celesi qe i hap rugen ketij procesi politik. Nje qeveri tranzitore me detyra te eprcaktuara qarte. Te gatshem te diskutojme edhe per detyra e reforma te tjera kushtetuese e zgjedhore qe askush ne te ardhmen te mos kete me mundesi te marre peng vendin, duke marre peng zgjedhjet. Duke krijuar nje shumice te oakices qe sundon mbi shumicen e pakices. Parmet qe udhehqehin europen do te jene ato euripaine. Precedentet nuk mungojne, as ne 91 as ne 97, as ne rajon, mungon vetem vullneti I atij qe mban peng vendin. Ky eshte qendrimi me driteshkruter qe nje politikan shqiptar ka mbajtur ne keto 29 vjet. Kjo krize e thelle politike nuk mbyllet me propaganden bajate te ertv.