Euronews: Në Shqipëri ka shpërthyer zemërimi kundër Ramës, protestat po rriten

“Zemërimi kundër kryeministrit shqiptar Edi Rama shpërtheu të shtunën kur mijëra protestues dolën në rrugë në kryeqytetin Tiranë ku disa prej të cilëve hodhën bomba benzine në portën e zyrës së tij”.

Kështu nis një raportim i rrjetit prestigjioz televiziv “Euronews” i cili ka kushtuar një vëmendje të veçantë protestave të opozitës shqiptare.

“Gjatë tre muajve të fundit, protestat kanë shpërthyer në të gjithë vendin duke bërë thirrje që Rama të dorëhiqet për shkak të dyshimeve të përfshirjes së tij në korrupsion dhe mashtrim në zgjedhje.

Protestuesit kanë bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme pasi deputetët e tyre shkëputën lidhjet me parlamentin. Demonstruesit i janë rikthyer sërish sloganit popullor “Ne duam një Shqipëri Europiane” e cila u përdor gjatë demonstratave pro-demokracisë kur vendi i Ballkanit u nda nga komunizmi në vitin 1990” – shkruan Euroneës.

“Të shtunën, protestat u rritën të dhunshëm nga disa demonstrues që mbanin maska dhe që hodhën bomba benzine dhe fishekzjarrë në hyrjen e ndërtesës së qeverisë.

Disa gjithashtu përdorën bojë për të përdhosur portën e qeverisë. Policë dhe protestues u plagosën nga dhuna, thanë njoftimet. Protestuesit gjithashtu hodhën bomba benzine në ndërtesën e parlamentit ku policia u përgjigj me ujë dhe gaz lotsjellës” – raporton “Euroneës”.

“Ne jemi këtu me një mision, për të çliruar Shqipërinë nga krimi dhe korrupsioni, për ta bërë Shqipërinë si pjesa tjetër e Evropës”, – tha Basha në një publik të ndezur. Disa orë më vonë, turma zbriti rreth policisë së Tiranës për të protestuar ndaj arrestimit të një zyrtari të Partisë Demokratike.

Bashkimi Europian dhe SHBA e kanë quajtur qeverinë e tanishme legjitime, duke i kërkuar opozitës që të kthehet në parlament dhe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale më 30 qershor.

“Objektivi i deklaruar i opozitës për të bërë më të fortë demokracinë e Shqipërisë është në kundërshtim me dhunën që po kryhet aktualisht nga protestuesit”, – tha Ambasada e Shteteve të Bashkuara në një deklaratë, duke dënuar dhunën dhe duke bërë thirrje për përmbajtje.

Rama i quajti politikat e opozitës “të verbër”, duke thënë se ai ishte i pikëlluar të dëgjonte një lider opozitar që lypte qeverinë e tij për t’u larguar. “Zjarri i tyre nuk dëmtoi qeverinë, por vendin,” – tha ai, e mbyll raportimin e tij “Euronews”.