“Shqipërisë si gjithë Europa”, Këlliçi: Këtë rrugë e nisi PD në ’90 dhe do ta çojë në fund Basha si kryeministër

Keu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, gjatë takim me 300 studentë europiane të EDS (European Democratic Students), vuri theksin te fakti se, e nesërmja e të rinvje dhe e Shqipërisë është integrimi europian dhe ëndrra “e Shqipërisë së gjithë Europa”.

“Të rinjtë, studentët treguan se e nesërmja e Shqipërisë ka vetëm një rrugë, ka rrugën drejt integrimit europian dhe rrugën e Shqipërisë si gjithë Europa. Këtë rrugë e ka nisur PD në ’90-ën dhe, bashkë me ju, do ta çojë në fund Lulzim Basha si kryeministër me mbështetjen e rinisë shqiptare”, shprehet kreu i FRPD-së Belind Këlliçi.

Në aktivitet ka qenë i pranishëm edhe djali i ish-ministrit dhe ish-deputetit të ndjerë Sokol Olldashi, Glauku, të cilin Basha e ka përshëndetur veçanërisht duke i vlerësuar dhe kontributin.

Postimi i kreut të FRPD në Facebook

Jam shume i lumtur qe vetem pak muaj pasi FRPD u antaresua zyrtarisht ne organizaten e studenteve demokrate europiane EDS – organizata zyrtare e studenteve te Partise Popullore Europiane, organizojme ne Tirane mbledhjen e keshillit te EDS, ku marrin pjese perfaqesues nga vendet kryesore te BE dhe rajonit.

Anetarsimi ne kete organizate por dhe perzgjedhja e Tiranes per te zhvilluar mbledhjen e keshillit te EDS eshte nje mbeshtetje e jashtezakonshme nga grupi me i madh politik i Europes per studentet, per rinine shqiptare, te sotmen dhe te ardhmen tone. Se bashku me EDS, ne po hartojme nje program bashkepunimi mes studenteve shqiptare dhe atyre nga vendet Europiane per te fituar njohuri, eksperience por dhe rritur mundesite per suksese e karriere personale.

Sic ka thene dhe Dr. Hans-Gert Pottering, ish Kryetar i Parlamentit Europian, “Organizatat e rinise si Studentet Europiane Demokrate, kane nje rol vecanerisht te rendesishem per te luajtur, pasi te rinjte do te formesojne Europen e se nesermes”. Por per ne sic deshmoi dhe protesta studentore, te rinjte kane nje rol te rendesishem per Shqiperine e sotme e qe eshte percaktuese edhe per te ardhmen e vendit neser. Dhe per kete arsye fokusi i kryetarit te PD Lulzim Basha, qe per fatin tone te mire eshte dhe i ri, i programit te tij qeverises, jane studentet, eshte rinia, eshte punesimi dhe edukimi i te rinjve.

Ne sot jemi pjese e EDS organizates studentore me te madhe dhe me te rendesishme ne Europe duke perfaqesuar 40 organizata rinore Europiane e miliona studente. EDS ka gjithashtu nje rrjet te gjere bashkepunimi me organizata studentore nga e gjithe bota. Kjo eshte nje mundesi e shkelqyer per studentet shqiptare per te ndertuar ura bashkepunimi dhe shkembimi informacioni me te rinjte europiane dhe per te shkembyer eksperiencat tona me te mira.

Kjo mbledhje e rendesishme e EDS ne Tirane vjen dhe si mbeshtetje per aksionin tone politik, per te rinjte shqiptare qe jane ngritur ne mbrojtje te vlerave te demokracise, te themelit te saj qe eshte vota e lire. Pa zgjedhje te lira s’ka Europe, me krim dhe korrupsion s’ka Europe, me politikane te inkriminuar dhe lidhur me krimin s’ka Europe. Ne nuk do ta leme Shqiperine jashte dyerve te Europes por do te largojme politikanet qe na mbajne peng ne dhe te ardhmen tone Europiane.

E pikerisht per te diskutuar hapur me njeri tjetrin e per te shkembyer idete tona, me lejoni pa humbur kohe ti jap fjalen mikut tim Virgilio, Presidentit te EDS duke e falenderuar per mbeshtetjen e tij dhe perzgjedhjen qe i beri Tiranes per organizimin e ketij takimi kaq te rendesishem.

Faleminderit.

4 9

2 21

3 13

5 6

6 5

7 2

8 2