“Rama ik”! Kjo është thirrja që buron nga Shkodra në Vlorë, nga Durrësi në Korçë…

Gjatë fjalës së tij para popullit të Mallakastrës, kreu i PD-së Lulzim Basha premtoi se, qeveria e ardhshme nuk do të varet nga krimi dhe kriminelët, por nga vetë qytetarët.

“Zotër të fateve tuaja, zotër në shtëpinë tuaj. Kjo është beteja jonë. Ne do ti japim fund zgjedhje me krimin që pjellin qeveri me krimin dhe pë krimin. Parlamenti dhe qeveria e ardhshme do ta keni fatin të lidhur me qytetarët. Nuk do ta kenë fatin të lidhur me Beso që i pinë naftën këtij vendi. Një kryeministër dhe 10 miq të tij kriminelë nuk mund tju mbajnë peng”, tha Basha.

Ai ftoi qytetarët në protestën e 11 Majit, që sipas tij do t’i japë fund qeverisë së kriminalizuar.

“Kjo është thirrja që buron nga Shkodra në Vlorë, nga Durrësi në Korçë “Rama ik”.  Sot jemi mbledhur në muzgun e tiranisë së krimit dhe në prag të rrëzimit të klikës së korrupsionit. Me 11 maj, ditën e shtunë, parathënia e bashkimit shqiptar më të madh në historinë e kombit shqiptar.

Janë bashkuar me demokratët edhe socialistët, që duan ta shpëtojnë partinë nga kthetrat e krimit. Pakica është pasuruar mbi gjakun e qytetarëve. Janë sulur dhe grabisin gjithçka. Beteja e nisur me 16 shkurt, ku 12 javë me vonë jemi në një Shqipëri plot me shpresë dhe me besim.

Kudo qi i hedh sytë, shoh një gjë tek njerëzit: Shoh shpresë. Ne do t’u japin fund  zgjedhjeve të krimit. Ne do ta presim nyjën që lidh krimin me politikën. Qytetarët nuk do të jenë peng i krimit dhe i oligarkëve do të jenë peng i mallkastriotëve të ndershëm dhe punëtorë, njerëzve të thjesht që duan punën dhe dinjitetin dhe për këtë do të fitojmë dhe do të qëndrojmë.

Bashkimi i juaj e zgjoi vetëdijen tuaj. Ju Mallakastra, keni një rol të veçantë se në atë mëngjes të së shtunës para protestës së 16 shkurtit, kur shqiptarët e panë Mallakastrën  e bashkuar me të  majtë dhe të djathtë.

Derdhuni në Tiranë me 11 maj për ta rrëzuar Shqipërinë e frikës dhe për ta lartësuar Shqipërinë e shpresës”, tha Basha gjatë fjalës së tij.

mala