Zbardhet e kaluara e oficerit bandit që arrestoi Kleves Balliun: Eshtë kapur duke vjedhur votat në Dibër

Oficeri i policisë që arrestoi ish-deputetin e PD, Klevëesd Balliu është një nga ata që është kapur në përgjime duke blerë votat në zgjedhjet e Dibrës.

Çlirim Gjata, Sekretar për Çështjet Ligjore në PD, i ka cilësuar arrestimet si të paligjshme. Gjata tha se Rama ka provokuar sot që në pikë të mëngjesit duke shkuar në një fabrikë mielli, ndërsa banorët që kanë muaj që protestojnë kundër projektit të qeverisë.

“Paligjshmëria qëndron në faktin se ka gjithë ditën që ish-deputeti mbahet gjithë ditën i ndaluar, ndërkohë që nuk jepet asnjë provë.

Oficeri i policisë gjyqësore që ka bërë arrestimin është një nga ata që është kapur në përgjime duke blerë votat në zgjedhjet e parakohshme në 2016 në Dibër”, tha Gjata.

Disa dhjetra banorë të kryeqytetit janë grumbulluar para Drejtorisë së Policisë së Tiranës duke kërkuar largimin lirimin e qytetarëve që janë ndaluar sot, mes të cilëve edhe ish-deputetit Klevis Balliu.

Ish-deputeti i PD-së akuzohet për veprat penale ‘tubim i paligjshëm’, ‘kundërshtim i punonjësit të policisë’ dhe ‘goditje për shkak të detyrës’.

Veç Balliut, në burg mbahet edhe Elton Skënderi, banor i Astirit. Për Balliun e Skënderin janë mbedhur mbrëmjen e sotme protestuesit e Astirit para Drejtorisë së Policisë së Tiranës, nga ku janë duke hedhur shashka edhe tymuese në drejtim të institucionit të policisë. Protestuesit kërkojnë lirimin e ish-deputetit Klevis Balliu, dhe protestuesve të tjerë të arrestuar.

59950903 2308912962499786 5951095179120214016 o