Ballina Editorial Kush janë çakejtë që po sulmojnë dhe kërcënojnë me jetë Agron Tufën…

Kush janë çakejtë që po sulmojnë dhe kërcënojnë me jetë Agron Tufën…

A.R.DOSTI

…”Gjarperin po e zure …shtypi koken…se po e le gjalle eshte ai qe ta ha koken”… keshtu thote populli dhe kjo thenie proverbiale e tij eshte mese e vertete…

Me 1991 kur beme sikur rrezuam komunizmin e diktaturen e bashke me to edhe idhujt e tyre u derdhem ne ekstaze se permbysem bustin e kreut te diktatures…Diktatorit Hoxha e u morrem me te vdekurin ne bronz aq shume sa ”harruam” te merreshim pikerisht me folene e Gjarperinjve qe mbante poshte e nga perbrenda vetes busti qe rrezuam….

E pra Gjarperinjte si kurre me pare ne ate gjysem shekulli tmerr e sketerre qe kaluam i kishim zene e i kishim aty mes kembeve e duarve tona…por as i vrame e as ju a keputem koken por i lame te lire derisa ja tek erdhi dita sot qe po ngrihen serisht ata tashme per te na i ringrene edhe njehere tjeter koken tone…

….Po ndjek me vemendje e jo pa shqetesim debatin publik mes Lukunise se Cakejve te diktatures se djeshme te Hoxhes e perfaqesuesve besnike te Neo-komunizmit te sotem te Rames ..te cilet e jane turrur e po e kercenojne me jete Agron Tufen e Insitutit te studimeve e hulumtimeve te krimeve te komunizmit ne Shqiperi….

”Aresyeja ”sipas Cakejve niset nga fakti i botimit te librit te Celo Hoxhes nga ana e Insitutit te kryesuar prej Tufes … i cili hedh drite me detaje mbi krimet e autoret e krimeve nga ana e komunisteve shqiiptare sidomos gjate te ashtuquajtures Lufte N-C…e cila sikurse dihet nisi si e tille …pra clirimtare e perfundoi ne vellavrasese e lufte civile mes shqiptareve e kjo krejtesisht per faj , pa besi e tradheti te komunistreve shqiptare te Hoxhes te themeluar, drejtuar e udhehequr prej jugosllavo-serbeve armiqve shekullore e me te eger historikisht te shqiptareve e kombit te tyre…

E kane fyer, sulmuar rende , quajtur fashisto-ballist…e madje kercenuar deri me jete Agron Tufen sepse guxoi e beri publike emrat e 265 krimineleve shqiptare te cilet gjate luftes por edhe pas saj si komandante e komisare por edhe kuadro te larte drejtues Partie e sigurimsa te neveritshem e pa fund kane lyer duart me gjak te pa fajshem shqiptaresh dhe jane pergjegjesit direkt te masakres kombetare shqiptare qe prej 1944 – 1990….

Po cilet jane ata e cfare perfaqesojne?

Jane pikerisht ata qe na i servirin sot burgjet e kampet e internimit te tmerreshme te diktatures si …Shtepi pushimi ….ku ne krye ju prin historiani -dhender i familjes se Enver Hoxhes i quajtur Pellumb Xhufi…e pas tij ne radhen e lehesve qe deri dje diktatura familjarisht i mbajti nen sqetull reshtohen edhe Auron Tare e Paskal Milo…”gjithmone” duke hedhur ”drite” mbi historine kombetare te shqiptareve te asaj periudhe…por kuptohet sipas metrit e llogjikes se tyre puro bolsheviko-komuniste ..ku fajsohen nacionalistet e patriotet dhe lartesohen e quhen heronj tradhetaret e kriminelet e Hoxhes , Shehut, Kapos, Alise, Hazbiut, Lleshit e Pecit me shoke….

Ne krye te tyre qendron Baba – Taku…[ Deputeti i PS…Spartak Braho] qe deri dje si prokuror, si avokat e si gjyqtar besnik i diktatures denoi e persekutoi, torturoi e internoi e coi ne litar e plumb deri edhe femije adoleshente qe s’kishin vene ende brisk ne faqe….

Nje grup tjeter mbrojtesish te krimeve te diktatures perbehet nga nje lloj koalicioni qelbesirash e antishqiptresh te kulluar te kryesuar nga mallakastriotet besnike e militante fanatike ne mbrojtje te krye-kriminelit Mehmet Shehu….emrin e bustin e te cilit po e rivendosin me force ne rruget e qytetin e krahines se siperpermendur …madje po kerkojne me force qe edhe ta shpallin Qytetar Nderi …dhe keta te pa fytyre quhen Fatos Klosi. Kastriot Islami, Xhevdet Shehu, Idajet Beqiri. Blendi Klosi …etj…

Madje njefare pseudo-gazetari Xh. Sh.. e njeherazi fanatik e besnik -neverites i diktatures e i M.Shehut ….te cileve ju ka sherbyer dje e po ju sherben edhe sot …ka kohe qe ka vene ne dispozicion te Gjarperinjve e Cakejve komuniste edhe njefare gazete te tijen me emrin Dita…

Ne kete liste Cakejsh nuk mund te mungoje dot as krimineli i 2 prillit e njeherazi ish ministri i brendshem i fundit i Diktatures Gramoz Ruci i cili si per ironi te fatit te demokracise sone prej leshi e prej pambuku vazhdon te qendroje ende ne krye te Parlamentit te sotem Shqiperise….vend anetar i Nato-s e qe aspiron gjithashtu te hyje ne BE…….. e pra ky Gramoz …kerkeses se Agron Tufes per te marre mase ndaj deputetit Braho qe jashte cdo etike e norme te nje shoqerie krejt tjeter shqiptare e te pas 28 vjetesh post – komunizem… po e fyen dhe po e kercenon ate deri edhe fizikisht ….na i pergjigjet se….une nuk jam kujdestar konvikti qe te marre mase ndaj tij…

Nder Cakejte sulmues ndaj Tufes figuron edhe nje nga Doctoret personale te Diktatorit ai qe c’nuk beri per ti zgjatur jeten atij…Sabit Brokaj….po ky emer qe vite me pare e priste Berishen ne nje cep te Bllokut e prane Presidences qe se bashku me disa kolege e komuniste besnike te llojit te tij …ti benin atentat e ta hiqnin qafe sepse ju kishte tradhetuar Idealet…e Komandantin…

Edhe i biri i njerit prej nepunesve te larte te diktatures dhe ne post-komunizem edhe Ambasador i Shqiperise …sigurisht ne emer te PS e LSI se Nanos, Rames e Metes …me emrin Fatos Tarifa …djali i Sevos famekeq te Insitutit te Studimeve Marksiste -Leniniste te Nexhmije Hoxhes ka ca kohe qe i eshte bashkuar korrit te Kukuvajkave anti-Tufa…madje me nje gjuhe tipike prej gangsteri e rrugaci te sojit e llojit…fares e xhinsit te tij te djeshem por edhe te sotem…

Ne tufen e Cakejve qe kerkojne ta shqyejne Tufen vetem e vetem pse guxoi e ju a tha te verteten ne sy publikisht mbeshtetur ne dokumenta e fakte te pa kundershtueshme e historike…figurojne edhe Petro Koqja a Koci …dikur zv. minister i brendeshem a i mbrojtjes…pak rendesi ka…i cili para do kohe ne nje ceremoni perkujtimore tipike partizano-komuniste ne kembet e ushtarit te panjohur ne kryeqytet do ti fyente e perdhoste rende nacionalistet e patriotet e ndershem shqiptare qe luftuan per komb e atdhe e ishin armiq te betuar te bishes komuniste shqiptaro-sllave…e pra ky Koqja prej Fieri…guxoi e na quajti ne vrases, kriminele e tradhetare dhe Enverin e Mehmetin e tij monstra bastarde te diktatures me kriminale te europes i etiketoi si …Heronj te Shqiperise te shqiptareve …

Dhe natyrisht ne kete korr makaber neo-diktatorial e komunisto-bolshevik te peshtire te Cakejve anti-Tufa …ben pjese edhe Poeti ultrakomunist Arben Duka i cili vjet ne 5 majin e ”veteraneve” te sojit e llojit te tij shkroi vargjet…juve jini nje grusht e ne jemi kiamet…

Edhe Shaqiri i Vukajve prej mbishkodre …deri dje deputet i ketyre qe sot jane ne pushtet e po deri dje me nje Baba qe ka bere kerdine me vrasje e burgosje patriotesh, intelektualesh e nacionalistesh te ndershem shqiptare te zonave te Veriut…u zgjua nga gjumi dhe meqenese dokumentat e faktet e Tufes ja dogjen bythen fort… po bertet e uleret per lincim te tij a thua se akoma e ka Baben gjalle….

…Dhe jane pikerisht keta e shume te tjere si keta qe c’nuk po bejne te rikthejne komunizmin barbar e diktaturen brutale serisht ne Shqiperi …madje edhe Liderin pasues e kane gjetur…ku me mire se Rama ”qe ben sikur hesht, nuk sheh e nuk di gje”’..me te mire pasues te Komandantit te djeshem…veshtire se gjejne dot sot……madje vete Yjet komuniste te Edvinit ne kollaret e tij nuk duan fort komente te teperta… madje as edhe portretet e fotot me basyretin e Hoxhes qe veteranet ja tundin perpara turinjve ne cdo feste komuniste duket se Ramen jo vetem qe nuk e shqetesojne me por ne te kunderten e englendisin per mire sa me s’ka….

Jane po keta birbo…qe ka kohe qe si gjumi i nates pse Mbreti Zog e Faik Konica …prehen ne Atdheun e tyre …e pse dikush e ka bustin ne mes te Tiranes e Diktatorit te dashur te tyre ja kane rrezuar ate e vene dhe i bejne shurren tek varri…

Jane po keta qe u xhindosen kur eshtrat e patriotit e nacionalistit te flakte Mit’hat bej Frasheri u sollen te prehen ne Dheun -meme..

Jane po keta qe kane rregjistruar serisht per te marre pjese ne zgjedhjet e 30 qershorit 2019… pra 28 vjet pas gjoja renies se komunizmit…Partine Komuniste Shqiptare …e cila minimumi ligjerisht prej vitesh duhej te kish dale jashte ligjit me Ligj e Kushtetute…qofte edhe thjesht per te respektuar viktimat e krimet pa fund te saj ne kurriz te Shqiperise e shqiptareve …

Jane po keta qe shkruajne e komentojne por edhe botojne ne Panorama e ku te munden kujtimet e Rita Markos, Sulo Gradecit, Rahman Perllakut, Muho Asllanit…Lenka Cukos …e turli lloj amalgame te tille poshteruese e neveritese per shqiptaret e ndershem e kombin e tyre qe fatkeqesisht vazhdon te kete ende ne krye Cakejte e ketij lloji bastard …qe nuk kercenojne vetem Agron Tufen e Insitutin e tij…por te gjitheve ne…qe vazhdojme te rrijme kafeneve e bareve e te bejme llogje per baste e politike …vazhdojme tu veme prapa lidereve e partive politike e me keq akoma teksa …Gjarperinjte i kemi serisht perpara kembeve tona e bejme sikur si shohim…e jo me te guxojme t’ju a kepusim kokat njehere e mire e te korigjojme te pakten sa nuk eshte teper vone fare…ate gabim fatal qe beme te gjithe se bashku 28 vjet me pare tek i lame te lire…per te zezen tone e per te na ngrene kokat tona….

A.R.DOSTI

Exit mobile version