Ballina Aktualitet Identifikohet polici bandit i Veliajt që kapi për fyti ish-deputetin, ja kush...

Identifikohet polici bandit i Veliajt që kapi për fyti ish-deputetin, ja kush është!  

Identifikohet polici bandit që një ditë më parë në zonën e Bregut të Lumit kapi për fyti dhe dhunoi ish-deputetin e PD, Klevis Balliu dhe u përplas me ish-deputetin e LSI-së, Endrit Brahimllari.

Ai mësohet se është Boris Alimemaj, nga Lezha, djali i tezes së Ermal Kapllanaj, drejtori i Policisë Bashkiake, që është me mish e shpirt në shërbimin e kryebashkiakut Erion Veliaj.

Policia e shtetit dhe ajo bashkiake u përplasën me banorët tek Bregu i Lumit pasi nuk i lejonin banorët të futen në banesat e tyre.

Kryepolici i komisariatit nr.4, Agim Hoxha dhunoi një grua pse po protestonte për të mbrojtur banesën e saj. 

Një banor është shprehur se do hynte në banesën e tij vetëm për të marrë rrobat pasi ishte i shoqëruar në komisariat por nuk është lejuar.

”Do të nxjerr rrobat e shtëpisë. Ore jeni në terezi ju ore? Me lini të shpëtoj rrobat ore?  Pse nuk na leni mor burrë?  Na i sillni Erionin e Griseldës këtu. Ose isha i shoqëruar, isha në Komisariat”, u shpreh një banor.

Reagimi i Balliut: Këta janë nje grup mercenarësh që përdoren me urdhër politik

Polcia e Shtetit dhe ajo bashkiake kanë rrethuar zonën e Brgut të Lumtit dhe po prishin banesat e qytetarëve pa asnjë lloj shpronsimi. Ndërkohë që ka patur tension dhe përleshje mes banorëve dhe forcave të frednit.

Ish deputeti i PD Klavis Balliu tha se, “është fatkeqësi që në 2019 qytetarët shqiptarë dhunohen në një mënyrë kaq barbare nga një shtet që supozohet të jetë shtet për qytetarët”.

Partia Demokratike do të nxjerrë shumë shpejt videot e dhunës të përdorur ndaj banorëve. Ndaj banorëve ka përdorur dhunë edhe vetë Shefi i Komisariatit nr. 4, Agim Hoxha. Është fatkeqësi që në 2019 qytetarët shqiptarë dhunohen në një mënyrë kaq barbare nga një shtet që supozohet të jetë shtet për qytetarët.

Të mos harrojme që kjo qeveri deri dje fliste për bashkeqeverisje me qytetarët. Armiqtë e kësaj qeverie nuk janë as bandat, as vjedhja, as korripsioni por jane vetë qyetarët. Çdo ditë kemi dhunë ndaj qytetarëve. Dy ditë më parë në shtëpitë e këtyre banorëve është hedhur gaz lotsjellës.

Partia Demokratike do të bëjë publike të gjitha videot ku shihet qartazi dhuna e ushtruar ndaj qytetarëve. Po ashtu edhe foto të pjesëve të trupit të banorëve të cilët janë dëmtuar. Bëhet fjalë për dhunë ndaj zonjave dhe fëmijëve të tyre. Të gjithë telefonat janë konfiskuar nga policia duke fshirë çdo video nga telefonat e tyre por banorët ato video i kanë çuar për t’i publikuar ne më vonë.

Kjo është ndërhyrje në privatësinë e qytetarit nëse hyn për të marrë sendet e tij personale por në këtë vend nuk ka mbetur më asgje, as drejtësi, as polici. Këta janë nje grup mercenarësh të cilët përdoren me urdhër politik.

Të jemi të qartë. Projektet qe janë në të mirë te vendit janë gjithmonë të mirëpritura nga qytetarët por ajo që po ndodh këtu është se loti i pare dhe loti i dytë u shpronesuan ndërkohë që në Lotin e tretë nuk u shpronësuan. Nuk e di nëse kjo është për shkak të racizmit të qeverisë ndaj veriut pasi të gjithë banorët e Lotit të tretë janë nga veriu.

Pyetje: Kjo është e rëndë z.Balliu…

Klevis Balliu: Këtë mund ta quani ju të rëndë por racizmi i Edi Ramës për veriun njihet prej kohësh dhe është nje fakt qe Loti i tretë është i perfshirë nga banorë të veriut. Nuk e di nëse është vetëm kjo arsyeja apo fakti qe ata kanë vjedhur çdo lek të mundshëm në buxhetin e shtetit dhe nuk ka më asnjë lek për t’i dhënë banorëve. Loti 1 që është shpronësuar ende nuk ka marrë paratë.

Në këtë kontekst. I bëj thirrje çdo qytetari që koha për t’u mbrojtur nga këto banda ka marrë fund. Është koha që qytetarët të bashkohen e të marrin në dorë fatet e këtij vendi. Është koha për te sulmuar krimin që ka zaptuar vendin sot. Është koha për të sulmuar krimin në pushtet.

Pyetje: Përsa i përket bashkimit të Bilevardit të Ri me Unazën e Madhe a ka një plan për shpronësimin e banorëve apo do të ndiqet e njëjta skemë ku shtëpitë do të prishen dhe nuk do të shpronësohen pasi do të jenë me qindra shtëpi?

Klevis Balliu: Rasti i Bulevardit dhe Unazës së Re janë të ndryshme. Qeveria gjeti këtu disa banorë të pakët në numër dhe i shfrytëzoi për t’i sulmuar me të gjithë forcën. Me rastin e Unazës nuk bëhet fjalë që ky projekt të kalojë sepse është një projekt i korruptuar, ne hetim dhe jo vetëm nga intiticionet shqiptare por edhe nga instirucionet amerikane.

Ai projekt është i korrptuar dhe Loti i dytë nuk ka dy ditë që është anuluar. Cilat kompani do ta zbatojnë atë projekt nqse nuk ka kompani qe ka fituar tender. Edi Rama duhet te shkojë në burg. Këtu është arrestuar edhe djali i Agim Peposhit i cili ndodhet ne burg sepse ka protestuar më 16 mars dhe sot këta i arrestuan djalin.

Nuk e di nese mund ta kene per shkak të rracizmit. Persa i përket Unazës, PD atje qëndron do të jetë pjese e rezistencës së tyre. Nqse këta do të guxojnë të vijnë atje por atje është mëse e qartë se është një lojë krejtësisht tjetër nga kjo këtu.

Pyetje: Përtej mbështetjes qe jepni ju si parti politike dhe ne si media, realisht a kane mundësi këta banorë të tërheqin dëmshpërblimin?

Klevis Balliu: Këta banorë duhen dëmshpëblyer për dhunën që është ushtruar ndaj tyre. I bëj thirrje Avokatit të Popullit të merret me këtë çështje sepse nuk është normale të dhunohen njerëzit kështu. Ju do të shihni video dhe foto trinditëse.

Qeveria duhet t’i dëmspërblejë per dhunën, për shtëpitë e tyre sepse ka bëre të njëjtën gjë më lotin e parë, të dytë dhe këtë duhet ta bëjë me lotin e tretë. Këtu nuk ka vend për diskutim. Këta banorë duhet t’i drejtohen gjykates por gjykata nuk ka. Kur sistemi i drejtësisë bie, kur qeveria krijon një grup banditësh dhe mercenarësh për të sulmuar qytetarët atëherë nuk mbetet gjë tjetër veçse përballja.

Nqse Edi Rama nqse kërkon luftë, lufte do t’i hapin qytetarët. Herën e fundit që këta po dhunonin në Bulevard mund te ketë qenë tërheqje e vëmendjes nga vjedhja që po bëhej në Rinas. Sot përsëri sulmojnë Bulevardin për të hequr vëmendjen ndaj anulimit të vizave me Holandën.

Këta po përdorin dhunën politikisht për të hequr vëmendjen. Për të hequr vëmendjen nga vjedhjet apo dështimet e tyre. Dhe këtë e bejne duke shfrytëzuar qytetarët, policinë e shtetit. Ka ardhur koha qe qytetarët t’i japin fund një herë e mirë këtij dikatatori qe e ka emrin Edi Rama.

Exit mobile version