Ballina Politikë Rama me ministren e tij marrin me dhunë kontrollin e Universitetit të...

Rama me ministren e tij marrin me dhunë kontrollin e Universitetit të Tiranës

Ish-deputeti i Partisë Demokratike në Qarkun e Elbasanit, pedagogu Luçiano Boçi ka “shpërthyer” në akuza të forta ndaj kryeministri Rama dhe ministres së Arsimit Besa Shahini se kanë marrë kontrollin e Universitetit të Tiranës me dhunë, jashtë çdo ligji e Kushtetute.

Boçi shkruan në rrjetet sociale se Ligji nuk parashikon asnjë komandim dhe asnjë ekzekutim shkarkimi, pa fjalën e Presidentit. Sipas Luçiano Boçit minstrja Besa Shahini ecën në gjurmët e urdhërat e Ramës.

Postimi i plotë

A DI SHQIP MINISTRJA E ARSIMIT?!
Rama me ministren e tij profane, marrin kontrollin e Universitetit të Tiranës me dhunë, jashtë çdo ligji e Kushtetute.

Në një akt të paprecedente antikushtetues dhe antiligjor, Ministrja e arsimit, Shahini pezullon e shkarkon, Rektorin e UT.
Në të njëjtin urdhër bakalli, ka komanduar Rektorin e ri.

Nenet që i referohet urdhëri, nuk i japin asaj tagër ligjor për të dy vendimet.
Por siç duket Ministrja ka shumë probleme me kuptimin e shqipes.
Jo vetëm.

Ka probleme dhe me kuptimin e rolit që ka.
Sipas nenit 39, pika 10, të cituar në Urdhër, Ministrja i propozon shkarkimin e Rektorit, Presidentit.

Në rast mosshprehje nga ana e tij, për një muaj shpall zgjedhjet.
Këtë e thotë neni 39/10, troç e shqip shqip.

Pra, Ligji nuk parashikon asnjë komandim dhe asnjë ekzekutim shkarkimi, pa fjalën e Presidentit.

Por Shahini ecën në gjurmët e urdhërat e Ramës.
E të dy përfitojnë nga mungesa e Gjykatës Kushtetuese.

I duket Ligji si letra e munguar higjenike e Ministrisë së Arsimit.
Por, së shpejti do përfundojnë vetë si të tillë!

 

Exit mobile version