Berisha publikon skandalin: Ja si i deleguari i Ramës rrjep peagogët dhe studentët e FSHA

Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar mbrëmjen e sotme një tjetër skandal që po ndodh në Universitete Shqiptare.

Berisha ka bërë publik denoncimin e një qytetari i cili tregon se si administratori i Fakultetit të Shkencave të Natyrës, po e përdor këtë institucion për të bërë biznes privat, duke detyruar pedagogët që t’i paguajnë 21 për qind të fitimeve që marrin nga shitja e librave.

Postimi i ish-Kryeministrit Berisha
Ja si i rrjepe peagoge dhe studente te FSHA i deleguari i Edvinit me biznesin e tij!
Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb

Doktor uroj te jesh mire!
Bashkeshortja ime eshte petagoge te Fakulteti i Shkencave te Natyres dhe autore librash universitar. Gjithmone librat i ka shitur neper librari dhe asnjehere ne ambjentet e Universitetit si bejne shume kolege te saj dhe i ka deklaruar konform ligjeve ne fuqi.

Kete simester administratori i ketij Universiteti, z. Robert Skenderi ka menduar ndryshe. Ai ka hapur librari dhe kancelari brenda ambjenteve te Universitetit dhe po perdor ne forme Trust-i nje njeriun e tij por qe ne fakt e ka vendosur sa per letra pasi qe biznesi eshte i tij dhe po shfrytezon postin duke bere binzesin e tij kunder cdo ligji pasi eshte ne konflikt te hapur interesi. Ju ka derguar edhe nje email me perqindjen qe duhet te fitoi zoteria nga shitja e librave te petagogeve qe eshte diku te 21 %.

Le te formalihohet cdo gje por qe te privatizojne postet dhe te bejne biznese neper zyra shteti kjo i takon vetem Rilindjes.
Tarifa qe ai perfiton eshte 20% plus 6 % takse te librit qe Rama e vendosi ne janar.
Ne keto kushte te gjithe petagoget kane rritur cmimet e librave. Kjo eshte e verteta.